| Miraa1 a întrebat:

Buna ziua! Am avut contact sexual pe data de 6 luna aceasta ( cu ejaculare ) ultima menstruatie fiind pe 30 iunie. Am facut 2 teste si ambele negative probabil pentru ca le-am facut prea repede. Credeti ca sunt sanse sa fi ramas insarcinata?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine programeaza te la ginecolog sa te consulte, ce varsta ai?

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa apară vreo sarcina nedorita.

| Madaxo97 a răspuns:

Da, ar fi ceva șanse, dacă a ejaculat înăuntrul vaginului doar. Testele le-ai făcut mult prea devreme, mai fa un test de sarcină pe la 1 August cam așa, pentru un rezultat valid. Poate îți vine ciclu până atunci și înseamnă că nu ești gravida.

| Yui19 a răspuns:

În general, șansele de a rămâne gravidă depind de momentul în care a avut loc contactul sexual în raport cu ciclul menstrual și de alte factori individuali. În cazul tău, având în vedere că ultima menstruație a fost pe 30 iunie și contactul sexual a avut loc pe 6 iulie, există posibilitatea unei sarcini, deoarece acest lucru s-a întâmplat în perioada aproximativă a ovulației, care are loc de obicei în mijlocul ciclului menstrual.

Dacă teste de sarcină au fost efectuate prea devreme după contactul sexual, rezultatele negative nu exclud posibilitatea de sarcină. Este recomandabil să aștepți cel puțin 1-2 săptămâni după contactul sexual pentru a efectua un test de sarcină, deoarece acesta va fi mai probabil să ofere un rezultat precis.

Pentru o evaluare mai precisă a situației tale, este bine să consulți un medic sau să efectuezi un test de sarcină într-o perioadă adecvată după contactul sexual. De asemenea, discută cu un specialist pentru mai multe informații și sfaturi personalizate.