| Andreeamaria2425 a întrebat:

Bună ziua! Am avut mentruatia de două în luna mai prima pe 2 mai iar a doua pe 28 și m-a ținut până pe 3 iunie. În luna iunie nu mi-a venit menstruatia, am o aplicație pentru așa ceva iar acolo scrie ca trebuia sa-mi vina pe 25 iunie iar astăzi suntem în 3 iulie și încă nu. Am simptome de menstruatie dureri de sâni, dureri de burtă dar nimic, am 8 zile de întârziere.Credeti ca as putea fi însărcinată sau o sa-mi vina menstruatia?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aplicatiile si calculatoarele alea electronice sunt numai pentru femeile care au ciclu de tip REGULAT, pentru cele ca tine care aveti ciclul neregulat, mai tare va incurca, fiind ciclul nu se succede fix la acelasi numar de zile luna de luna, de aceea se si numeste NEREGULAT, venind "fara regula", cand vor hormonii tai sa-l declanseze.

La intrebarea ta daca noi credem ca poti fi insarcinata, cred ca tu esti singura care poti raspunde, fiindca noi nu stim daca ai avut sex, cand, cu cine, de cate ori, nici macar nu te-ai obosit sa spui ceva in acest sens, pe topic.

| Madaxo97 a răspuns:

Dacă ți-a venit într-o lună de 2 ori e relativ ok dacă ti-a venit pe 2 si pe 28 ale lunii, ai ciclul menstrual puțin neregulat din ce spui, dacă ai simptomele premenstruale îți vine, nu te îngrijora, nu înseamnă ca ai 8 zile de întârziere, aplicația aia nu calculează corect dacă nu ai ciclul regulat, o ți degeaba. Ar fi ajutat și dacă puneai data ultimelor contacte sexuale și dacă au fost sau nu protejate. Dar oricum, 100% îți vine, dacă ai simptomele premenstruale, dureri de sâni și de burtă.

| Andreeamaria2425 explică (pentru Madaxo97):

Data ultimelor contacte sexul sunt cam pe 15-16 iunie și nu folosesc nimic de protejat

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andreeamaria2425):

Păi ar trebui să folosești, dacă nu vrei bebe.
Adevărul e ca ți-a întârziat cam mult, ciclul dintre 2 și 28 mai are 27 zile iar acesta a ajuns deja la 38 zile de pe 28 mai până acum, zilele fertile ar fi fost undeva între 10-14 iunie, dar nu sunt sigură, la acest ciclu neregulat, posibil să fi avut ovulație mai întârziată și ai făcut sex fix atunci, pe 15 și 16 iunie, faptul ca ai făcut în zile una după alta iar e o problemă, dacă nu te-ai protejat, e posibil să fi rămas spermatozoizii de la ejacularea de pe 15, iar in ziua 16 când ai făcut iar sex, depinde si de intervalul orar, e posibil să se fi scurs spermatozoizii în vagin, chiar dacă nu și-a dat drumul în interiorul vaginului, au rămas pe țeavă spermatozoizii de pe 15 iunie. E greu de spus dacă ai rămas sau nu.
Cel mai bine dacă nu îți vine până duminică, fă un test de sarcină cu prima urină de dimineață, duminică sau luni, se fac fix 21 zile de la contactul sexual și testul ar trebui să arate un rezultat valid.

| Andreeamaria2425 explică (pentru Madaxo97):

Am înțeles. Dar de ce am simptomele astea, se poate să fiu însărcinată și să le am?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Andreeamaria2425):

Este o posibilitate să fie simptome și premenstruale și de sarcină, de aia zic, cel mai sigur fă un test duminică dacă nu îti vine menstruația.

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil ai dureri menstruale.