| Alexandru2421312 a întrebat:

am facut dragoste cu partenera mea inainte cu o zi de "ziua ovulului", am facut-o mai intai cu prezervativ si dupa o pauza am facut-o fara prezervativ, precizez ca nu mi-am dat drumu deloc cat am facut fara prezervativ. Sunt sanse sa ramana insarcinata?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Greu de spus alexandru, nu isi pot dovedi ca da sau nu

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse foarte mari, pentru ca, dupa prima partida de sex a ramas sperma neejaculata pe teava, care s-a scurs involuntar in vaginul fetei, la a doua partida sexuala.
Totusi, vin si intreb: chiar nu ai ami avut 2 lei in buzunar sa cumperi 2 prezervative?
Crezi ca merita acum efortul, sa imprumuti 300 lei, ca sa faca avort? Te-ai zgarcit la 2 lei... si vei vedea cate probleme ai creat, peste exact 21 de zile, cand va face testul de sarcina si va iesii pozitiv.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect in aceast caz este BINEINTELES CA DA, fiindca probabilitatea de a se putea forma o sarcina este foarte mare in astfel de situatii insa doar i cazul in care barbatul NU urineaza dupa fiecare ejaculare. Reiese ca aceasta probabilitate de a se putea forma o sarcina devine posibila si intr-o proportie chiar foarte mare de peste 70 - 80%, bineinteles ca numai/doar daca la terminarea primului contact sexual s-a produs ejacularea spermei (in prezervativ), fiindca doar astfel poate sa ramana in uretra o anumita cantitate de sperma, din care in mod invariabil intotdeauna se va scurge in vagin putina sperma (insa suficienta) in timpul intretinerii celui de al 2-lea act sexual. Si de asemenea in astfel de cazuri, pentru a impiedica formarea sarcinii, trebuie sa fie indeplinita si cea- de-a 2-a conditie obligatorie si anume ca in timpul pauzei dintre cele 2 acte sexuale sa se produca/sa aiba loc cel putin o urinare prin care sa fie eliminata din uretra toata sperma ramasa dupa ejacularea produsa cu putin timp mai inainte. Multa sanatate!

| 90210 a răspuns:

Da

| Pilatec_Paulina_Elena_1995 a răspuns:

Sunt, intr adevar. Tot ce e definitoriu acum e un test de sarcina, care se face la 2 sapt. dupa contactul sexual. Daca stii ca n ai dat drumul, nu va stresati prea tare. Toate cele bune!