| Georg42ye74 a întrebat:

Am facut dragoste cu sotia mea si mi-am dat drumul in ea, la o saptamana am facut un test de sarcina si a iesit negativ.Se poate sa nu fie sau am facut testul mai devreme? Si care e perioada cea mai fertila la femei.Ma scuzati ca va intreb asa ceva dar suntem tineri si nu stim ce sa facem.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina se poate face in orice moment, chiar si inainte de sex, insa in mod absolut sigur rezultatul va fi eronat, gresit, incorect. Pentru ca rezultatul testului sa fie 100% corect, acesta se poate face DOAR in momentul in care in urina se acumuleaza o anumita cantitate de hormon desarcina hCG, care reprezinta asa numita concentratie minim detectabila (CMD) de hCG in urina. Acest CMD se realizeaza dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la data fecundarii ovulului sau mai pe intelesul vostru, dupa trecerea a 7 zile de la data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia. Sarcina se poate forma numai in cazul in care sperma ajunge in vagin in perioada fertila. Determinarea perioadei fertile a ciclului menstrual se poate realiza DOAR in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT ceea ce permite sa se poata stabili cu precizie data urmatoarei menstruatii. Din acea data se scad 14 zile si se determina ziua in care se produce ovulatia. Daca prin calculul respectiv a reiesit ca ovulatia va avea loc pe data de sa zicem de 16 (pentru explicarea calculului) a lunii respective, atunci perioada fertila a ciclului respectiv a inceput in data de (11)12 (cu 4-5 zile inainte) de data ovulatiei. Incepand din acea zi gradul de fertilitate creste progresiv devenind maxim in preziua si ziua ovulatiei adica in zilele de 14, 15 si 16, fiindca este cunoscut faptul ca spermatozoizii traiesc in medie 1-2 zile, foarte rar 3 zile. Din acest motiv este recomandat ca in zilele respective sa se intretina minim 2 contacte sexuale cu ejacularea spermei in vagin, cat mai profund in imediata apropiere a colului uterin, pentru a maximiza sansele de reusita. Succes!

| Georg42ye74 explică (pentru corbulalbrosu):

Pe data de 8 i
-a venit menstruatia.Deci pe ce data are loc ovulatia

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Georg42ye74):

Determinarea zilei in care se produce ovulatia depinde de lungimea ciclului menstrual si se poate calcula doar in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT. In mod obligtoriu trebuie cunoscuta cat sepoate de precis data la care urmeaza sa se produca viitoarea menstruatie. Aproape toti/majoritatea iti vor raspunde ca ovulatia va avea loc in data de 8+14=22 ianuarie, insa acest calcul (simplist) este unul strict particular si valabil doar in cazul in care ciclul menstrual are lungimea de 28 de zile. In cazul in care ciclul menstrual are o lungime cu un numar de zile diferit de 28, calculul respectiv devine eronat, gresit.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu ai facut testul sau ea? La o saptamana este prea devreme. Abia dupa 2-3 saptamani este valabil un test de sarcina.

| MihaelaDart a răspuns:

Isi poate calcula cu aproximatie, nu da datele fixe de ovulatie, cand a avut loc http://www.sanatate.org/teste/ovulatie.php sau isi poate cumpara test de ovulatie si va afla exact cand este in zilele perfecte pentru a concepe un copil http://www.pcfarm.ro/produs/236/test-de-ovulatie---minut. Cu toate ca fiecare corp reactioneaza altfel, nu oricarei femei ii iese testul de sarcina pozitiv dupa a 2 sau a 3a saptamana, la altele li se pozitiveaza si in a 5a saptamana de sarcina. Oricum primul semn de sarcina este atunci cand menstruatia nu are loc. La intarziere ei poate sa-si faca un test de sarcina de la Clear Blue pe care il gasiti pe internet ori in farmacii, este un test de sarcina digital nemtesc foarte bun. Tot ce este ca ramane memorat evenimentul sarcinii numai 24 de ore, apoi se sterge : http://ro.clearblue.com/pregnancy-tests/digital-with-weeks-indicator.

Oricum de asta, viitoarea mamica trebuie sa faca o vizita la un ginecolog daca tot vrea sa ramana insarcinata. Pentru a se fixa sarcina si de a fi ferit fatul de alte boli, medicul ii va prescrie acid folic si alte vitamine.

| ania a răspuns:

L-ați făcut prea repede. Și la mine la primul copil primele două teste au ieșit negative și doar când sarcina avea vreo 5-6 săptămâni testul a ieșit pozitiv.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Buna testul de sarcina se face cam la 2-3 saptamanai de la contactul sexual neprotejat iar perioada fertila a unei femei e a 14 zi de la menstruatie...totusi e mai bine sa faca 2 sau 3 teste de sarcina pentru ca primul nu iese mereu pozitiv, daca visati la 2 liniute mai incercati, pentru ca nu mereu ramane insarcinata din prima sunt unii oameni care incearca luni de zile chiar si ani dar voi sunteti tineri si cine stie...succes

| Violleta2022 a răspuns:

Un test normal de sarcina se face la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual (sau 21 de zile de la contactul sexual).
Orice teste facut inante de acest termen, va arata negativ, chiar daca ea este insarcinata,
Perioada fertila se poate calcula si stabilii doar daca femeia are un ciclu regulat. Ovulatia se intampla exact la mijlocul dintre 2 cicluri menstruale.

| Georg42ye74 explică:

De cateva zile tot varsa.Azi am facut niste carnati si cum a dat de miros a vomitat.E posibil să fie?