| AnnabellaBB a întrebat:

Bună ziua

Am început sa am probleme cu menstruația. Ma tratez cu Levofloxacina de 5 zile, (am o pneumonie) și as vrea sa va întreb dacă se poate ca un antibiotic sa îți poată modifica menstruația? De 5 zile este mult mai abundenta și am cheaguri foarte mari, țin sa menționez ca nu am nicio durere. Va rog sa ma ajutați, cred ca mâine voi merge de urgenta la spital, deoarece cheaguri asa mari nu am mai avut în viata mea.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Antibioticul nu modifica menstruatia!
Dar faptul ca tu ai hemoragii, ca aia nu mai este menstra dupa 10-11 zile de sangerari masive... inseamna ca ceva nu este normal in corpul tau si te sfatuiesc sa mergi de urgenta la medic, sau la spital.

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

BUna,
Sunt cheagurile de sange sau sangele menstrual ingrosat neobisnuite in timpul menstruatiei?
Multe femei au cheaguri de sange in sangele menstrual din cand in cand. Cheagurile pot varia ca si culoare de la rosu aprins la brun-maroniu. Deseori, aceste cheaguri sunt eliminate in ziua cu scurgerea menstruala cea mai abundenta.

Organismul femeii produce in mod normal substante cu rol anticoagulant pentru a mentine sangele menstrual subtire si a preveni formarea de cheaguri. Daca menstruatia este insa abundenta si foarte rapid eliminata, substantele anticoagulante produse de catre organism nu mai au timp sa actioneze, ceea ce duce la formarea de cheaguri. Daca aveti cheaguri abundente sau mai mari decat un banut este indicat sa consultati un medic ginecolog pentru a exclude orice afectiune care ar putea cauza o menstruatie anormala.
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282
Sunt mai mari ca o moneda?
Daca ar modifica menstruatia cred ca ar scrie pe prospect, l-ai citit?
Oricum, du-te la doctor cand se termina menstruatia.

| AnnabellaBB explică (pentru alina2k18):

Nu scrie nimic concret. Cheagurile sunt de cca lungimii degetului arătător și groase, azi toată ziua a fost asa, am deja menstruația asta de 11~12 zile. De când i au acest tratament este asa. Eu inițial am crezut ca se va opri, dar nu a fost asa. O sa merg La urgenta, tind sa cred ca am ceva grav. Mulțumesc

| alina2k18 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Imi pare rau.
Mergi urgent la spital si mai ales intrerupe tratamentul.
Sanatate multa!

| AnnabellaBB explică (pentru Violleta2022):

Asa este. Peste 2 zile voi merge la spital. Din fericire, cheaguri nu mai am. E pe sfârșite, dar m-a îngrijorat aceasta hemoragie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Bineinteles ca trebuie sa te ingrijoreze, pentru ca nu-i normala atata sangerare!
Ceva se intampla cu aparatul tau reproducator si ca vrei sa accepti ori ba, dar ai nevoie urgenta, de o investigatie la ginecologie.

| AnnabellaBB explică (pentru Violleta2022):

Am fost la dr ginecolog și nu am absolut nimic. Mi a făcut tot ce trebuia făcut. Am schimbat și clima și tara și astea m au afectat enorm... Nu m-am putut acomoda in tara respectiva, am încercat 3 ani. Vad ca, chestiile astea minore, chiar afectează