| Chnss a întrebat:

Am intretinut un act sexual cu iubitul meu acum o saptamana(29 iulie), iar prezervativul a alunecat in mine.Am reusit sa il scot in aceeasi zi dar a curs sperma in mine.Menstruatia trebuia sa imi vina normal pe 2 august. Am luat Escapelle dupa 7 ore de la actul sexual pentru a fi sigura ca nu se intampla ceva. Nu am avut efecte secundar in afara de oboseala. In momentul de fata menstruatia mi-a intarziat 2 zile si am niste scurgeri inchise la culoare ( mi se intampla inainte de sosirea menstruatiei si inainte), dar nu ma dor sanii ( ceea ce este ciudat ). Chiar si cu pilula de a doua zi imi poate inarzia? Mentionez ca nu aveam menstruatia regulata. Incerc sa nu imi fac griji inca.

Răspuns Câştigător
| Alexia_Katy_1999 a răspuns:

Nu iti fa griji daca ai luat Escapelle atunci sanse sa ramii insarcinata aproape nu sunt.
Iar daca menstruatia nu este regulata stai linistita mai intirzie si de la stres uneori.
Bafta. Ai si o fundita pentru mine?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pastila de a doua zi te scuteste de o sarcina nedorita dar in anumite cazuri iti deregleaza ciclul.

| Marquise a răspuns:

Pentru ca ai folosit contraceptia de urgenta in primele 72 de ore, sansele sa fi ramas insarcinata in urma actului sexual respectiv sunt foarte mici (frecventa de aparitie a unei sarcini in urma utilizarii de levonorgestrel - substanta activa din pastila pe care ai luat-o, este de numai 1, 1%, potrivit unui studiu realizat pe 1998 de femei; rezultatele se modifica daca pastila este luata la mai mult de 72 de ore de la contactul sexual neprotejat - nu este cazul la tine).
Cercetarile sugereaza ca mecanismul de actiune consta in intarzierea ovulatiei (de aici si eficienta metodei si efectul pe care il are -> impiedica fecundarea).
Deci, intrucat intarzie ovulatia, Escapelle va duce la dereglari ale ciclului menstrual, de unde si posibilitatea de a observa intarzieri ale menstruatiei. In plus, o intarziere de numai 2 zile (mai ales in cazul in care ai mentionat ca nu aveai nici inainte menstruatia regulata) nu este alarmanta. Plus ca scurgerile acelea indica, asa cum ai observat si tu, cel mai probabil ca urmeaza sa iti vina menstruatia destul de curand.
In cazul in care observi ale dereglari sau menstruatia nu iti vine, poti face un test de sarcina cam la doua saptamani (cel mai indicat la 3 saptamani) de la data la care trebuia sa iti vina menstruatia. Sau iti poti face o programare la ginecolog.

| Chnss explică (pentru Marquise):

M-am alarmat pentru ca am inteles ca ar fi trebuit sa vina imediat menstruatia dupa ce am luat pastila..Va multumesc frumos!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Chnss):

Ai procedat absolut IRESPONSABIL, deoarece este stabilit atit stiintific cat si medical ca in ultimele 8-9 zile ale ciclului menstrual este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina deoarece in aceasta perioada in proportie de 100% nu poate exista un OVUL VIABIL in uter. Pastila contraceptiva ai folosit-o complet aiurea, INUTIL/FARA ROST deoarece hormonul sintetic existent in acesta nu a avut asupra a ce sa actioneze. In schimb ai reusit performanta ca prin surplusul de hormoni care nu doar ca sunt INUTILI in organism ci sunt extrem de daunatori, sa-ti dereglezi din punct de vedere hormonal si mai mult ciclul menstrual pentru o perioada nedeterminata. Menstruatia se va porni in zilele urmatoare insa nu se poate nici macar intui/aprecia in ce moment se va produce din cauza dereglarilor hormonale mult prea intense. Din pacate efectul lor nefast se va face simtit si in urmatoarele 4-6 cicluri/luni urmatoare, insa nu mai ai ce face, prostia comisa nu mai poate fi reparata. Daca menstruatia nu se va porni pana in data de 8 august vei putea cu incepere din 9 august sa-ti te prezinti la un laborator de analize medicale pentru a ti se efectua o analiza de sange cu scopul de a testa daca exista sau lipseste hormonului de sarcina hCG in sange. Este metoda cea mai precisa cu o precizie de peste 98%, si se poate face cu circa 2 saptamani inainte de testul pe baza de urina. Se pote aprecia ca totusi probabilitatea de sarcina in cazul tau este teoretic 0 (ZERO). Multa sanatate!

| LoveBlack a răspuns:

Pregătește bani de hăinuțe de copil