| codrutadejos a întrebat:

Am nascut acum 2 luni prin cezariana iar acum 4 zile am fost la doctor si mi am pus sterilet intrebarea mea este cat durează sangerarea de dupa montare? Precizez ca si alaptez

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Montarea steriletului dupa trecerea a doar 2 luni de la nastere s-a facut cam devreme fiindca uterul isi revine la forma si marimea ''normala'' de regula dupa trecerea a cca. 4 luni. Este cunoscut faptul ca unul dintre dezavantajele steriletului consta in faptul ca menstruatiile pot sa fie mult mai abundente decat le-ai avut inainte si de asemenea ca din cauza unor posibile miscari ale steriletului in uter, apare posibilitatea de a se produce sangerari intre menstruatii. Sangerarea aparuta in timpul montarii steriletului depinde de ''mana'' si experienta medicului, Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate dura mai mult decat inainte si pot aprea sangerari intre menstruatii care sunt mai abundente.