| Lorena22 a întrebat:

.Am o alta intrebare. Daca am chist ovarian e posibil sa raman mai greu insarcinata? Mentionez ca am de 3-4 ani aceste chisturi si urmez un tratament! Deci? ...Astept raspuns ..Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii despre tratamentul urmat...

Ar fi INDICAT să faci şi un control la medicul ENDOCRINOLOG - reapariţia chisturilor poate fi generată şi de unele dereglări hormonale - îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament.

Apoi, depinde de natura chistului şi cauzele care-l provoacă ( precum şi de tratamentul pe care-l faci )...
Este posibil, în unele cazuri, să rămâi "mai GREU" însărcinată ( deoarece fertilitatea poate fi mai scăzută ).

Oricum, asta NU înseamnă că trebuie să te bazezi pe acest aspect - apropo de întrebarea ta anterioară!

Toate cele bune.

| Violente a răspuns:

Chisturile nu au treabă cu sarcina, dacă menstruația vine și în analize ești fertilă, stai liniștită dar totuși scapă de ele!

Răspuns utilizator avertizat