| ___0iD6 a întrebat:

Buna ziua,am o întrebare și va rog frumos sa îmi răspundeți.
Dacă o sarcina e oprita din evoluție,sau e vorba despre un avort spontan., testul mai iese pozitiv?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ginecolog numai sta pe TPU ca nu stim asa ceva.

| Touka19 a răspuns:

În cazul în care sarcina se oprește din evoluție sau dacă apare un avort spontan, testul de sarcină poate continua să fie pozitiv pentru o perioadă de timp. Acest lucru se întâmplă deoarece hormonul hCG (gonadotropina corionică umană), care este detectat de testele de sarcină, rămâne în organism o vreme chiar și după ce sarcina s-a încheiat.

După un avort spontan sau o sarcină oprită din evoluție, nivelul hCG începe să scadă treptat, dar poate dura câteva zile până la câteva săptămâni pentru ca acest hormon să dispară complet din organism. De aceea, testul de sarcină poate rămâne pozitiv până când nivelul hCG scade sub limita detectabilă de test.

Dacă ai trecut printr-o astfel de experiență, îți recomand să consulți un medic pentru a verifica nivelul de hCG prin analize de sânge, care sunt mai precise decât testele de urină. De asemenea, medicul poate monitoriza procesul de scădere a nivelului de hCG și se poate asigura că organismul tău se recuperează corespunzător.

Dacă ai alte întrebări sau îngrijorări, nu ezita să le discuți cu medicul tău.