| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Am o mare problemă, ca să o numesc așa. Am 17 ani și am o relație de 1 an și 2 luni, o relație normală ca orice adolescent normal, zic eu. Numai că am incercat și noi sa facem sex de la 6 luni de relație, cam așa. Am incercat cu toate metodele dar mă doare enorm când introduce și un deget. Poate din cauza ca stau și incordata și mă tot gândesc la durerea aia. Am citit multe despre chestia asta și toți spun la fel dar nu merge. Și as vrea sa începem o noua etapa în relația noastră, doar ca nu reușim. Va rog sa mă ajutați, fără comentarii răutăcioase sau așa ca nu de aia am scris ca sa fiu luata la batjocură

Răspuns Câştigător
| eleny1818 a răspuns:

Incearca cu lubrifiant si relaxeaza-te! Alegeti un loc in care stii ca nu o sa va deranjeze nimeni, cumpara un lubrifiant se gaseste la orice supermarket si folositi cat e nevoie din el. o sa mearga foarte sigur, foarte usor si cu durere putina sau chiar fara(depinde cat de relaxata esti)... oricum lubrifiantul este necesar mai ales prima data. Nu este scump si o sa fie util si pentru urmatoarele 2-3 contacte. Incearca cu solutia asta si sigur o sa mearga

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii ca efectuarea sexului de dezvirginarea de cele mai multe ori devine practi imposibila, mai ales in cazul fetelor care nu au practicat niciodata masturbarea intravaginala, adica "degetica". Din acest motiv aproape intotdeauna dezvirginarea este extrem de dureroasa si dupa producerea ei intotdeauna se instaleaza o stare de disconfort generalizat in partea inferioara a abdomenului. Durerea insuportabila la prima incercare de penetrare se datoreaza faptului ca muschii care constituie vaginul sunt supusi unei intinderi bruste si exagerate peste limita de alungire/intinderea a muschilor fiind cu atat mai mare/intensa cu cat penisul este mai gros. Vaginul este un tub musculos constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita, lungime care nu poate fi modificata rapid, indiferent de cat de mult timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), modul in care este executat, cat lubrifiant s-a folosit si cat de relaxata devine femeia. Lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului va ramane nemodificata, adica nu se va lungi, si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de patruns si acest lucru se va produce si in cazul actelor sexuale imediat urmatoare. Pentru a evita pe cat este posibil aceasta situatie este indicat ca la inceput sa fie practicat petting-ul. Aceasta activitatea sexuala denumita petting poate fi considerata ca fiind un excelent inlocuitor al sexului real. Insasi din definitie reiese ca acest cuvant "petting" provine din englezescul "to pet" si inseamna a mangaia si a dezmierda. De fapt, petting-ul corect executat inseamna un pic mai mult deoarece reprezinta totalitatea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor etc. extinse pe intregul corp in vederea excitarii locurilor/zonelor erogene ale partenerului. In timpul petting-ului totul este permis, adica chiar si cunilitia (linsul "pasaricii") cat si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire intretinerea sexului real, adica penetrarea vaginala. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permit toate perversiunile si/sau fanteziile sexuale adica totul... mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea tuturor actiunilor la care pot recurge cuplurile de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace reciproc placere sexuala care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la care apeleaza tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi un joc erotic (soft sau mai hard, dupa numarul de haine pe care le pastreza tinerii pe ei...), a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa aproape reala a actului intim sau sexual pentru tinerii virgini, fiind de fapt o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care vei accepta sa practicati asa ceva. Multa sanatate!

| doctorandus a răspuns:

Consulta un medic.

| SG1995 a răspuns:

Deci cum.a zis si tipul de mai sus cand iti incordezi vaginul e normal sa te doara, ideal ar fi sa-ti faca un cunnilingus, apoi incet sa te penetreze, dar daca e genul tip care nu prea face asta, va trebui sa-i faci tu o felatie ca o "prima".

| mentholinks a răspuns:

Daca ati incercat de multe ori si e la fel, probabil ai o problema medicala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te mai gandi la durere, gandeste-te la placers))

| kandaraki a răspuns:

Mai asteptati putin, serviti vin, sarutativa si apoi foc la ghete!

| sweetangels a răspuns:

Nu te mai grabi atat cu sexul. cu cat fortezi mai tare cu atat iese mai de rahat. nu cred ca iti doresti cu adevarat sau nu esti pregatita, pari doar presata de insistentul tau iubit. lasa-ma sa ghicesc, daca nu ti-o tragi cu el ti-a zis ca te lasa, nu? laughing daca e asa poti sa-l dai dracu, sanatatea e mai importanta decat pofta si scula unui mucos!

| 06072016 a răspuns (pentru sweetangels):

Eu zic sa nu dam cu presupusul. Dacă era vorba doar de sex în relația asta nu mai eram împreună de un an si ceva fără sa facem nimic, crede ma.

| sweetangels a răspuns (pentru 06072016):

Tu stii mai bine. succes!

| BogdanBz a răspuns:

Prima data e cel mai greu, dar si cel mai frumos. e ceva special ce iti va ramane mereu in minte. cum au mai spus si cei de pe aici, e nevoie de preludiu. incercati sa va sarutati, sa va atingeti, etc, pana cand te simti excitata si uda. daca nu esti uda, e normal sa te doara. cand simti ca e momentul potrivit, atunci el poate sa incerce usor usor sa te penetreze si totul va decurge normal..bafta!

| Yon1470 a răspuns:

O sa reusesca el pana la urma, vezi de treaba! Trebuie sa fii foarte bine excitata si trebuie si el sa stie macar ceva elementar cum sa te ia sau sa primeasca sfaturi de la alti masculi! Ma gandesc ca poate nu o nimereste! Am vrut sa fiu putin rautacios, sper sa nu te superi! Chiar daca esti bine excitata, daca esti virgina e normal sa te doara. Dupa cateva experiente, o sa-ti placa la nebunie! Succes!

| anonyymuusss a răspuns:

Alege un lubrifiant.

| NRazvan a răspuns:

Imi "Dezverginez" iubita la fiecare contact sexual pe care il avem big grin Ideea este ca el sa aiba un preludiu bun iar tu sa fii relaxata in momentul in care se intampla "minunea" Sa te excite, s-o ia usor cu cate un deget, apoi doua si dupa sexul propriu-zis. Ti-am zis, tu ai mare parte din vina pentru ca nu te relaxezi... trebuie sa-ti placa ce se intampla. Luati-o usor si protejati-va mereu happy

| alex055 a răspuns:

Spune-i si lui sa invete despre preludiu