| Wovjansf9vkj a întrebat:

Bună ziua, am o nelămurire și tare as vrea sa ma ajutați cu o părere. Am avut un raport sexual neprotejat cu ejaculare afara cu o zi înainte sa-mi vina menstruația, mi-a venit, tot normal. Au trecut 25 de zile fără alt raport sexual, mie menstruația trebuie sa-mi vina peste vreo 8 zile dar de ieri am o scurgere maronie, o cantitate mica 2-3 pete. Nu cred ca ar putea fi sângerare de implantare dar totuși ma cam neliniștește având în vedere ca am avut mereu o menstruație regulata.

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Poți sta liniștită dacă actul sexual a avut loc cu o zi înainte de menstruație, nu erai în perioada fertilă și chiar și dacă ejacula înăuntrul vaginului tot nu rămâneai gravidă. Trebuie să fii la ovulație ca să poți rămâne însărcinată altfel nu se fecundeaza ovulul. Poate îți vine ciclu mai devreme și de aia ai acele scurgeri maronii.

| Wovjansf9vkj explică (pentru Madaxo97):

Îți mulțumesc foarte mult, mă stresez în fiecare luna degeaba aproape nefondat

2 răspunsuri:
| Touka19 a răspuns:

Bună! E important să știi că, deși ejacularea a avut loc în afara vaginului, există totuși un risc de sarcină. Metoda "coitus interruptus" (retragea înainte de ejaculare) nu este o metodă contraceptivă sigură, deoarece spermatozoizii pot fi prezenți și în lichidul preejaculator, care poate intra în vagin înainte de ejaculare.

De asemenea, este adevărat că există cazuri rare în care femeile pot avea sângerări care seamănă cu menstruația în primele luni de sarcină. Acestea nu sunt menstruații adevărate, ci sângerări cauzate de implantarea embrionului sau alte schimbări hormonale.

Scurgerea maronie pe care o observi acum poate fi rezultatul mai multor factori, cum ar fi fluctuațiile hormonale, un ciclu neregulat, sau chiar o mică sângerare intermenstruală. Cu toate acestea, pentru a elimina orice îndoială, îți recomand să folosești un test de sarcină. Acesta poate oferi o confirmare sigură cu privire la prezența sau absența unei sarcini.

Pentru viitor, ar fi bine să folosiți metode contraceptive sigure, cum ar fi prezervativele sau altă formă de contracepție, pentru a evita astfel de situații neclare și pentru a reduce riscul de sarcină nedorită.

Dacă incertitudinile persistă sau dacă scurgerile maronii continuă, ar fi bine să consulți un medic ginecolog pentru o evaluare mai detaliată.