| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua.
Am o nelamurire vizavi de fata cu care sunt de 6 luni.
Eu cand am cunoscut-o, ea nu demult se despartise de fostul cu care tot a stat cam 6 luni.
Sa zic asa ca i-a placut de mine, non stop am stat impreuna, ne am mutat, am facut lucruri unu pentru altul, ne am ajutat, ne ajutam reciproc si cu banii, ma ajuta sa gatim, asculta de mine etc deci ok.
Cand puneam intrebari legat de trecutul ei, nu prea zicea, nu se simtea confortabila. Am prins-o de multe ori cu mici minciuni, o poveste zicea in mai multe feluri, si de baiatul cu care a fost nu recunostea ca de despartise de el recent si eu nu intelegeam de ce ascunde treaba asta si legat de trecutul ei. Ea mi-a spus la inceput ca era prostuta, fugea dupa baieti nu era iubita etc. Eu usor usor am scos din ea ca era, parea innebunita dupa fostul ei, zicea ca fugea dupa el ca era prostuta, dupa cum zicea ea, ala nu era disperat, nu ii cumpara lucruri, nu prea o cauta etc.
Iar eu de la inceput am facut cam tot, am ajutat-o cu cat am putut, ia zicea ca ala nici la multi ani nu ii zicea mj se plangea mie, nici flori nu ii dadea, iar eu am facut toate aceste lucruri si totusi simt ca nu e innebunita dupa mine. Cumva ma omoara idea asta ca ba daca ala nu facea mai nimic de ce aparent era mai nebun dupa ala?
Ea mereu neaga chestia asta dar eu asa simt cumva.
In acest timp discutam cu fata sa zic asa subiecte mai emotionale, ce nu prea ii placea ei, mereu parca devia subiectele de gen.
Eu sunt un tip mai emotional sa zic asa nu sunt asa vorbaret, cumva ne asemanam asa e si ea.
Cand ne-am cunoscut mi-a spus ca ii plac baietii plini de viata, vorbareti, care nu sunt gelosi nu ii place asta. Ea e geloasa si eu sunt la fel.
Ea are 21 ani eu 29, fostul era mai mic.
Eu deduc cumva ca ea are o mica atractie dupa acesti baieti dupa care fuge putin, nu stiu ii da o adrenalina chestia asta poate, o motiveaza, ea se plictiseste rapid asa sunt si eu.
Pot spune ca in ultimele 2 luni relatia noastra e mult mai ok ca la inceput din toate punctele, imi zice cuvinte ok dar parca nu o simt cand imi spune.
Si la inceput nu era pupacioasa.etc de cand este cu mine sa zic asa s-a schimbat putin.
Cumva imi da un vibe ca face comparatii intre fosti si mine, fostul, de multe ori e asa ganditoare si mereu ii zic ca parca nu e implinita ea nu recunoaste.
In tot acest timp imi zicea ca sexul merge mai bine ca vorbitul, mi-a zis o data ca avem momente cand nu vorbim, mi-a mai zis la inceput ca merit mi mult, dupa 3 luni zicea ca a inceput sa se deschida in fata mea mai mult dar mereu cand zice un red fleg nu mai discuta dupa despre asta cumva intoarce vorba.
Ea tot imi zice ca suntntotul pentru ea etc asteapta inel., fata nunprea iese afara nu prea are prieteni, dar tot am in cal chestia asta cum altul a reusit sa o innebuneasca fiind rece si nepasand, pun pariu ca facea mai multe luvruri pentru el decat pentru mine.

3 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Robert, fata asta e mult mai mica ca tine si mai imatura, tu esti barbat in toata firea, ea inca se comporta ca un copil. In relatia anterioara, ea pur si simplu avea o obsesie pentru prostul ala si ar fi facut orice pentru atentia lui, in schimb acum cu tine, aveti o relatie frumoasa care poate sa duca spre ceva bun. In viata asta facem si prostii, chiar ea a zis ca era prostuta, etc. Nu o mai stresa cu trecutul ei. Da, probabil pentru fostul facea enorm de multe lucruri pentru ca ala nu ii dadea atentie si compensa ea cumva. Cand suntem tineri si ne place de cineva, putem dezvolta astfel de comportamente anormale. Este ceva normal si natural, iar relatia voastra din cate ai scris aici, decurge absolut nomal, ca o relatie sanatoasa care poate duce catre mai mult asa ca nu e cazul sa o stresezi cu trecutul ei. trecutul e trecut, a fost si s-a dus. Ai reusit sa dai de o fata buna dar care are nevoie de sprijinul tau neconditionat, nu de discutii interminabile despre trecutul ei. Lasa trecutul unde e si gandeste-te la viitor ok?

Nu inseamna ca l-a iubit/dorit mai mult pe ala, era indiferent cu ea si ea dezvoltase o obsesie dar este ceva ce nu are legatura in mod sigur cu iubirea sau atractia laughing))).

| Miruna333 a răspuns:

El era indisponibil emotional, rece, distant, iar ca, ca un catelus alerga dupa atentia lui. Nu e neaparat ca il placea la nebunie sau lucruri de genul, pur si simplu era vorba de alergatul dupa el, asta o facea sa ii placa de el. Speranta de a obtine atentie si validare stimuleaza eliberarea dopaminei, care o stimula sa tot alerge dupa acel sentiment. Tanjesti dupa atentia oamenilor care nu te vor si iti dau semnale mixte, daca tipul ala s-ar fi schimbat la 180 de grade, cu siguranta, ea si-ar fi pierdut interesul.
Este normal sa intrebi sa zicem motivul despartirii relatiei anterioare si lucruri cum ar fi, ce nu ar accepta intr-o relatie, ce limite are, etc etc, insa, nu lucruri personale legate de trecut. Sa stii lucruri din trecutul unei persoane afecteaza relatia, mai devreme sau mai tarziu. Unele lucruri sunt facute sa ramana in trecut. Voi aveti prezentul si viitorul, concentraza-te pe aceste doua lucruri, dar mai ales pe prezent.
Nici eu nu dau din casa despre relatiile trecute, iar daca sunt intrebata, refuz sa raspund, este inconfortabil si nu are vreun sens.
Diferenta de varsta in cazul vostru nu este mare, insa, isi poate spune cuvantul in multe situatii. Un om poate sa iti spuna o gramada de lucruri, iti poate promite si luna de pe cer, conteaza actiunile acestuia. Incearca sa privesti anumite lucruri din relatie, mai ales red flag-urile realistic, in loc sa privesti totul sentimental.

| Violleta2022 a răspuns:

Si noi ce putem face pentru tine?