| Marokanu_Spartanul_1987 a întrebat:

Am o problema! Mi-a intarziat stopul 6 zile si ma doare foarte rau burta! Sa fie din cauza ca trebuie sa-mi vina sau poate fi o sarcina?

Răspuns Câştigător
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu e nici o sarcina. Trebuie sa iti vina

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De cand au barbatii menstruatie?
Ori esti hermafrodit?

| Marokanu_Spartanul_1987 explică (pentru Violleta2022):

Sunt fata! E contul fratelui meu

| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul ciclului menstrual se pot produce dereglari mai mici sau mai mari ale activitatii hormonale si din aceast motiv/cauza lungimea ciclului menstrual poate sa se scurteze sau lungeasca cu un anumit numar de zile si astfel pornirea menstruatiei sa se produca aleatoriu, astfel ca neinceperea menstruatiei sa NU se datoreze existentei sarcinii. Atunci cand in uter este instalata o sarcina, in acel caz cel putin d.p.d.v. teoretic, NU apar niciun fel de stari de disconfort cum ar fi durerile la nivelul sanilor sau in zona abdomenului inferior. Durerea foarte intensa/puternica este provocata de substanta denumita prostaglandina care provoaca crampe musculare foarte dureroase in abdomen si zona uterului. Aceasta durere reprezinta o simptoma premenstruala sigura, certa, fiind o simptoma caracteristica procesului prin care organismul pregateste eliminarea endometrului din uter. In acest caz pornirea menstruatiei este iminenta si se va produce in foarte scurt timp. Multa sanatate!