| AmGrijiMari a întrebat:

Am o problema urgenta si sunt foarte panicat, am mai incercat sa postez aceasta intrebare, dar nu am reusit, ma rog, detalii neimportante in momentul de fata.
In urma cu o saptamana, mai exact pe 13 aprilie, am avut un contact intim cu prietena mea. Tin sa precizez ca nu a avut loc penetrarea, doar acel peting, momente in care organele noastre s-au mai atins. Mai important e faptul ca a avut loc si ejacularea, care s-a intamplat pe spatele acesteia, mai exact pe partea dorsala (pe fund) si s-ar putea ca sperma sa fi ajuns in zona vaginala. NU STIM DACA A ATINS SAU NU VAGINUL. Am decis sa luam si o pastila de a 2-a zi, in orice caz, care a fost administrata cam la aproximativ 20 de ore dupa actul intim. Exista vrea o sansa ca din aceasta cauza sa poate ramane insarcinata? Am 18 ani, iar prietena mea 17, a fost cea mai iresponsabila chestie care o puteam face si imi doresc din tot sufletul sa nu fie cazul unei sarcini! Am invatat pe pielea mea si sigur nu se va mai intampla pe viitor, nu vreau sa imi stric viata, pe a mea, chair si pe aprietenei mele, care poate risca sa fie data afara din casa din aceasta cauza! Ma urasc, in cel mai serios motiv pentru aceasta greseala, nu mai pot dormi de cateva zile din aceasta cauza si vreau sa ma pot linisti si sa fie tot in regula( un vis frumos la care tot sper.)
Va multumesc din suflet si as dori sa primesc niste raspunsuri cat mai concludente! Daca sunt sanse sa ramana insarcinata, cat de mari, cat la suta, mai ales dupa administrarea pastilei.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intotdeauna in cazul folosirii pastilei de a 2-a zi menstruatia se va manifesta in mod diferit fata de cele anterioare. Hormonii exstenti in pastila de a 2-a zi nu permit dezvoltare unui endometru de dimensiunea normala si in aceste conditii dintr-un endometru firav/pipernicit si cantitatea de menstra rezultata va fi mult mai mica cantitativ ceea ce poate contribui la reducerea numarului de zile de menstruatie (sa fie mai redus/scurt numeric chiar cu 1-3 zile) si de asemenea durerile menstruale sa fie mult diminuate sau chiar sa lipseasca de aceasta data. Modul diferit de a se produce menstruatia se datoreaza folosirii pastilei contraceptive si se incadreaza intro normalitate, in consecinta nu trebuie sa se apara ingrijorare sau stari de stres din acest motiv. Probabilitatea de sarcina teoretic este IMPOSIBILA. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Ca prietena ta sa fi ramas gravida trebuie sa fi fost indeplinite urmatoarele conditii: 1. sa fi fost in perioada fertila si 2. sperma sa fi patruns in vaginul ei. Daca au fost indeplinite cele doua conditii, prietena ta este gravida, Iar daca nu au fost indeplinite nu este gravida.

| OMFGConrad a răspuns:

E o şansă MINIMALĂ, poate chiar imposibilă ca ea să fi rămas însărcinată. Ai întrebat-o de curiozitate dacă era în perioada fertilă?

| AmGrijiMari explică (pentru OMFGConrad):

Am uitat sa mentionez asta, aveti dreptate. Menstruatia i-a venit in ziua de 17 aprilie, adica ieri, dupa calculele ei, normal, fara intarzieri. Problema este ca este putin diferita...nu culoarea sangelui (m-am interesat si eu de pe toate site-urile in legatura cu asta) ci faptul ca nu este la fel de abundenta ca in celelalte luni. De exemplu, trebuia sa schimbe pe ziua de azi deja 3 tampoane, lucru de care nu a fost nevoie, iar durerea nu este la fel de insuportabila ca in celelalte luni.

| AmGrijiMari explică:

Corect, am uitat sa mentionez faptul ca ciclul i-a venit ieri, pe 17 aprilie, cum ar fi trebuit, din cate mi-a explicat ea, nu este un lucru neaparat sigur ca asa trebuia, dar din calculele ei, in timpul acesta trebuia sa ii vina. Problema cu menstruatia este ca ati putea spune ca este, aorecum putin diferit. Nu a intarziat, dupa cum am spus, dar sangerarea nu este fix la fel de abundenta ca in lunile trecute. De exemplu, astazi trebuia sa fii schimbat deja 3 tampoane, dar care inca nu a fost nevoie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AmGrijiMari):

Intotdeauna in cazul folosirii pastilei de a 2-a zi menstruatia se va manifesta in mod diferit fata de cele anterioare. Hormonii exstenti in pastila de a 2-a zi nu permit dezvoltare unui endometru de dimensiunea normala si in aceste conditii dintr-un endometru firav/pipernicit si cantitatea de menstra rezultata va fi mult mai mica cantitativ ceea ce poate contribui la reducerea numarului de zile de menstruatie (sa fie mai redus/scurt numeric chiar cu 1-3 zile) si de asemenea durerile menstruale sa fie mult diminuate sau chiar sa lipseasca de aceasta data. Modul diferit de a se produce menstruatia se datoreaza folosirii pastilei contraceptive si se incadreaza intro normalitate, in consecinta nu trebuie sa se apara ingrijorare sau stari de stres din acest motiv. Probabilitatea de sarcina teoretic este IMPOSIBILA. Multa sanatate.