| Ciuffy001 a întrebat:

Am si eu o întrebare happy am facut sex neprotejat cu ejaculare afara cu o zi înainte sa înceapa perioada fertila ...astazi, in a 3-a zi de fertilitate am avut o senzatie de usturime la o urinare iar la a 2-a am observat niste sange pe hartia care m-am sters. Care ar fi cauza? Si ce este de făcut?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită şi despre infecţia urinară la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Emilian65 a răspuns:

Ati facut sex neprotejat, nu a ejaculat in tine, dar exista lichidul preejaculator care poate duce la o sarcina nedorita. Acel lichid s-a produs in interiorul vaginului cu o zi inainte de perioada fertila. Spermatozoizii, traiesc in mediul favorabil fertilizarii, tocmai in perioada maxima de fertilitate. Deci sansele de a ramane insarcinata sunt maxime.

| ywar a răspuns:

Sa iti recomandam cateva magazine pentru bebe cu haine mai ieftine din bumbac si foarte bune? happy

| Alcyon a răspuns:

Ori e vorba de vreo boala, ori e sangerarea de nidatie. Daca nu-ti vine menstruatia la data calculata, fa un test de sarcina.

| Ciuffy001 explică (pentru Alcyon):

Ma gandesc sa nu fie o infectie urinara deoarece la sfarsitul urinari simteam o strangere subabdominala...iar asta se intampla la fiecare urinare. Astazi, strangerile sunt mai usoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, daca ai noroc, poate sa fie de la ieșirea ovulului. Daca acesta iese mai brusc, vei avea o mica sângerare.
Daca nu ai noroc, a avut loc nidația, asta înseamnă ca ai rămas însărcinată.
O zi înainte de perioada fertila neprotejat?
Nu prea știi la ce riscuri te-ai expus. Fa o neprotejat cu 3 zile înainte si după menstruație cu ejaculare afara...nu neprotejat fix când începe perioada fertila!

| DarkWolf4x a răspuns:

Nu prea stiu... dar a fost o prostie ca ati facut sex neprotejat. Exista foarte multe boli cu transmitere sexuala, asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la un medic happy Sper ca te-am ajutat

| Ciuffy001 explică:

Ma gandesc sa nu fie o infectie urinara deoarece la sfarsitul urinari simteam o strangere subabdominala...iar asta se intampla la fiecare urinare.