| hjjgtyghytrteryuioplkjungjikt a întrebat:

Am luat anticonceptionale Rigevidon si nu sunt sigura ca sunt bune. Adica le am luat din prima zi de ciclu, la aproximativ aceeasi ora. Este prima data cand iau orice fel de anticonceptionale. Mi s-a oprit ciclul dupa 3 zile dupa ce le am luat, dar de atunci am niste scurgeri maro. Acum sunt la a 8a pastila, iar ieri, fiind la a7a pastila, am facut sex neprotejat, dar partenerul nu a ejaculat in interiorul vaginului. Ce credeti ca ar fi bine sa fac? Sa nu le mai iau deloc? Va multumesc. Am nevoie de un raspuns

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ti le-a prescris ginecologul, vorbeste cu el, te va ajuta. daca le iei prosteste, recomandate de precupeata din piata sau vanzatoarea de la covrigi, atunci du-te urgent maine la ginecolog. Nu le intrerupe, poti suferi reactii adverse grave, inclusiv o sangerare care sa te duca imediat pe masa chirurgicala.
E bine sa mergi maine la ginecolog, nu ai absolut nici o alta alternativa cat de cat serioasa.