| Kida_Ioni_1997 a întrebat:

Buna ziua! Am si eu o intrebare :/ Va rog ajutati-ma
Acum o luna am facut sex anal cu prietenul meu si luna asta mi-a venit menstruatia, dar mi-a curs foarte putin, dar m-a tinut ca de obicei, 3 zile.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin sex anal nu se poate concepe o noua forma de viata, deci nu exista posibilitatea de a ramane insarcinata. Cantitatea mai mica sau mai mare de menstra este determinata de marimea si dezvoltarea endometrului din ciclul anterior. Formarea, marimea si dezvoltarea endometrului este determinata de echilibrul anumitor hormoni, astfel ca endometrul poate fi unul anemic, slab dezvoltat sau unul viguros care formeaza o captuseala groasa a uterului. Cantitatea de materie existenta in endometrul care se destrama si se elimina la menstruatie va determina perioada cat si cantitatea de menstra evacuata. Poti fi linistita deoarece totul este in ordine.

| Kida_Ioni_1997 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi ^_^, dar mai am o intrebare, azi mi-a venit ciclu si abia de mi-a curs, deci asta este a doua luna :/ o sa-mi revin cu chestia asta?

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex anal, acesta nu influenteaza intarzierea sau durata ciclului menstrual.