| cristina4love a întrebat:

Am si eu o intrebare.Vara mea(16 ani) a fost cu un baiat 1 luna de zile acum 2 ani de zile...Acesta a minti`to ca are 17 ani dar in realitate avea 21...Cand matusa mea a aflat despre relatia lor nu a fost de acord mai ales cand a aflat varsta tipului...De atunci, vine dupa ea la scoala, a lovit`o, o dispera cu telefoanele, spune ca nu-l ineterseaza de politie si o ameninta incontinuu de 2 ani, dupa cum spune el o iubeste si acum(el a mai avut 2 relatii de scurta durata 2-3 saptamana cu 2 fete pana acum) dar ea daca vrea sa`si faca un prieten incep amenintarile ca`l bate pe respectivul... O jigneste si nu o lasa in pace. Saraca a ajuns sa-i fie frica numai cand aude de numele tipului.Plus ca acesta isi pune fratele si prietenii sa o urmareasca sa o ameninte si chestid e genul.Nu are o dovada pentru a se putea duce la politie. Ce sa faca?sad

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Nu trebuie sa-i fie frica de el.
Trebuie sa vorbeasca cu el, sa lamureasca treburile dintre ei. Spune-i verisoarei tale ca daca, o sa-i vorbeasca frumos, ca perioada dintre cei doi a fost una frumoasa, ca a trait momente fericite ( bla-bla-uri de astea ) si ca s-a simtit bine cat timp au fost impreuna, insa diferenta de varsta dintre ei a facut totul.
Printre astea, sa-i mai spuna si ca, ea a gresit destul de mult acum doi ani cand a ascultat-o pe mama ei, insa avea minte de copil. El merita mult mai mult decat ea, una careia sa nu- i fie frica sa-si infrunte parintii pentru el.
Sa gaseasca motive, in care el sa spuna "Asa-i asta-i prea inferioara pentru mine, merit ceva mai bun ". Asa se intampla daca se incurca cu necunoscuti. I-auzi sa nu stie ea nici macar cati ani are straight face

14 răspunsuri:
| Ana_6509 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cel mai indicat ar fi sa vorbeasca cu parintii ei, cu siguranta vor sti cum sa procedeze.

| cristina4love explică:

Unchiul meu ar reactiona foarte urat.Matusa mea stie si a discutat la telefon cu parintii tipului, cu el dar degeaba. Cred ca este vreun obsedat.sad

| monyk a răspuns:

Buna, pai poate daca ar vorbi cu el frumos, sa poarte o discutie serioasa si sa ii explice ca nu e frumos ce face si ca sr trebui sa dea dovada de mai multa maturitate, poate cu vorba buna va functiona, daca nu, atunci sa il denunte la politie, ca a lovit-o si a amenintat-o, asta nu e comportament de om normal, saraca de ea, din cauza lui sa fie ea in stres si sa nu aibe pace, e un gunoi!

| CevaNormal a răspuns:

Evident ca se duce la politie, crede-ma baiatul incaseaza un dosar la fund, si nu o sa stie cum sa fuga de el. E destul sa fie doar o plangere, si gata,

| Victoria a răspuns:

Trebuie sa se duca la politie si sa depuna o plangere, poate sa i se asigure siguranta personala.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Spune-i vare-i tale sa vorbeasca o data cu tipul ala si sai spuna tot felul de lucrui si sa il inregistreze in timp ce vorbeste cu el si apoi va avea o dovada si se poate duce cu masa, tata sau matusa la politie.Succes

| XxXKevinXxX a răspuns:

Am patit si eu asa ceva cu fosta mea prietena am sa va explic tot:iera la fel cu accest caz al tau, dintr-o data ma cauta pe mine niste cunostinte dea ei sa vin sa le pot ajuta sa scape de asa zisu,, infractor ´´infine, am mers sa vad ce vrea baiatu ala dl fata aia m-a vazut ca am avut curaj sa sar la el sa-l bat pentru ca era un om care santaja fete.La fata i-a placut de mine si de atunci am scapato de toate problemele si am ramas eu cu ea!
Iar cauzul asta al tau cristina:ar fi bine daca ar pune pe cineva sal linisteasca pe derbedeuu asta.
Toate cele bune
Scz daca am greseli de ortografie:*:*:*:*:*

| frumusica80 a răspuns:

Nu ai trebuie dovada mai buna daca inregistreaza convorbirile telefonice care le are cu el, si cu asta merge la politie si politia ai poate pune interdictie sa mai se apropie de ia sau sa-i faca vreun rau.Nu stiu ce obsedat mai poate fi si ala?

| daii a răspuns:

Sa vorbeasca cu parintii, iar ei sa intre in actiune. Daca el continua asa, verisoara ta si parintii ei, se vor duce frumos la politie si vor da o declaratie. Daca tu stii ce se intampla, poti da si tu o declaratie in favoarea ei. Asa ceva nu este permis, e un fel de violare a intimitatii.winking Amenintari? sa-i spuna ca nu ii e frica de asa ceva. daca el simte ca ei ii e frica.atunci numai asa procedeaza. Cand o mai ameninta la telefon, sa isi inregistreze convorbireahappy.
Mult succes!

by daiiwinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa il inregistreze cu telefonul mobil apoi impreuna cu parintii sa mearga sa depuna plangere la politie.

| Beyush a răspuns:

Complicata povestea ei... Sincer, stiu cum se simte pentru ca am fost si eu intr-o situatie de genul... Am avut un iubit si chiar daca parintii mei nu il suportau, pana la urma au acceptat sa umblu cu el. M-a invatat numai prostii (ex: sa fumez) si altele. Dupa cateva luni deja ne certam din orice, niciodata nu era multumit, nimic nu era bine pentru el. Dintr-o prostie ne-am certat si mi-a dat o palma. Apoi ma tot ameninta ca ma va bate si alte chestii, iar mie mi-a fost frica, avand in vedere ca ma mai batuse de doua ori. Intr-un final, desi mi-a fost rusine sa le spun, au aflat parintii mei. Nici ei nu au prea stiut ce sa faca, asa ca au mers sa vorbeasca cu parintii lui. Dupa asta totul s-a rezolvat, desi nu credeam ca voi scapa de el atat de usor. Sper ca povestea mea iti este de ceva ajutor iar verisoarei tale ii doresc mult succes. Te-am pupat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, da' asta nu a vazut ca e mai in varsta?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU ai tovarsi? rupei muia la fraierwinking