| H3llange a întrebat:

Bună ziua, are cineva idee dacă Contracept-M interacționează cu antibioticul Eficel? Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa citesti cu ATENTIE (pentru a intelege) ceea ce am explicat in raspunsul transmis ca aceste 2 medicamente in absolut niciun caz NU interactioneaza intre ele indiferent de modul lor de administrare :
în 31 Ianuarie | corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este categoric NU. Efectul substantei active din continutul ovulelor spermicide Contracept-M are rolul sa omoare /sa ucida spermatozoizii. Efectul substantei spermicide din aceste ovule este anihilat in totalitate de subtantele care exista in orice sapun sau gelurile de baie/dus.
Antibioticele nu interactioneaza si nu afecteaza deloc eficienta substantei spermicide din continutul ovulelor Contracept-M sau Pharmatex. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este categoric NU. Efectul substantei active din continutul ovulelor spermicide Contracept-M este cel de a omora /ucide spermatozoizii si acest efect contraceptiv este anihilat in totalitate de subtantele care exista in orice sapun sau gelurile de baie/dus. Antibioticele nu interactioneaza si nu afecteaza deloc eficienta ovulelor contraceptive Contracept-M sau Pharmatex. Multa sanatate!

| Educatiasexuala a răspuns:

Antibiotice nu interacționează cu metode contraceptive, cât timp administrarea este diferită. Ex. Oral si vaginal? /Dr. Grosu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Educatiasexuala):

Asta s-o crezi tu si sa le-o spui dobitocilor imbecili si retardatilor.
In cazul in care : ''Antibioticele sunt luate pe termen scurt, aşa că femeile nu ar trebui să renunţe definitiv la pilule, ci să folosească, în timp ce iau antibiotic şi şapte zile după, o metodă suplimentară de protecţie.'' afirma CIPRIAN POP, medic obstetrică-ginecologie la Spitalul de Urgenţă Elias, din Bucureşti''
https://evz.ro/ce-anuleaza-efectul-pilulei-921874.html
https://www.sfatulmedicului.ro/......lelor_7792

| Educatiasexuala a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Contracept-M este un ovul care se dizolvă in vagin, și are efect local direct. Si antibioticul Eficel este administrat oral cu efect sistemic. Efectul lor este pe sisteme separate?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Educatiasexuala):

Te sfatuiesc sa citesti cu ATENTIE (pentru a intelege) ceea ce am explicat in raspunsul transmis ca aceste 2 medicamente in absolut niciun caz NU interactioneaza intre ele indiferent de modul lor de administrare :
în 31 Ianuarie | corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este categoric NU. Efectul substantei active din continutul ovulelor spermicide Contracept-M are rolul sa omoare /sa ucida spermatozoizii. Efectul substantei spermicide din aceste ovule este anihilat in totalitate de subtantele care exista in orice sapun sau gelurile de baie/dus.
Antibioticele nu interactioneaza si nu afecteaza deloc eficienta substantei spermicide din continutul ovulelor Contracept-M sau Pharmatex. Multa sanatate!