| aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

As avea si eu nevoie de cateva raspunsuri de la voi... Pe 2 decembrie am facut sex neprotejat ( nu a ejaculat in mine ), pe 10-11 dec trebuia sa mi vina menstruatia dar nu mi-a venit nici pana azi. am facut 2 teste de sarcina au iesit amandoua negative.Nu am avut simptome de sarcina, doar intr o seara m-a durut in partea stanga. stiti de la ce poate fi? am racit lla ovare? sau sunt insarcinata? astept raspunsuri de la voi, multumesc!
aa si am 18 ani.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului de sarcina pe baza de urina nu este valida/corecta daca a fost efectuat inainte de trecerea a minim 21de zile se la data intretinerii ultimului contact sexual fiindca in urina nu se realizeaza concentratia minima detectabila de hormon de sarcina hCG. Intotdeauna rezultatul testului va fi incorect, fals negativ. Testul de determinare a hormonului hCG in sange se efectueaza intr-un laborator de analize medicale, deci nu de catre medicul ginecolog. In acest moment fara a avea rezultatul analizei de sange efectuat intr-un LAM, medicul ginecolog nu se poate exprima deoarece nici prin efecturea unei ecografii care nu ar obtine date relevante.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Posibil sa fi racita.
Daca nu a trecut 14 zile de la actul sexual, testul de sarcina nu indica o posibila sarcina.
Asa ca, asteapta sa treaca cele 14 zile, fa testul si apoi vei sti ce ai de facut.
Dar nu strica sa te vada si un ginecolog.
O zi buna happy

| aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru caramela):

Au trecut 14 zile chiar astazi l-am facut pe al doilea
la ginecolog o sa mi ia analize sau o sa mi faca ecografie? nu am fost niciodata si imi este cam rusine

| caramela a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

De ce sa iti fie rusine? esti majora si trebuie sa iti faci un control, eventual o ecografie...
Curaj, nu patesti nimic daca te vei duce sa vezi starea corpului tau.
O zi buna happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Rezultatul testului de sarcina pe baza de urina nu este valida/corecta daca a fost efectuat inainte de trecerea a minim 21de zile se la data intretinerii ultimului contact sexual fiindca in urina nu se realizeaza concentratia minima detectabila de hormon de sarcina hCG. Intotdeauna rezultatul testului va fi incorect, fals negativ. Testul de determinare a hormonului hCG in sange se efectueaza intr-un laborator de analize medicale, deci nu de catre medicul ginecolog. In acest moment fara a avea rezultatul analizei de sange efectuat intr-un LAM, medicul ginecolog nu se poate exprima deoarece nici prin efecturea unei ecografii care nu ar obtine date relevante.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este unul NEREGULAT atunci nu se poate formula nici un raspuns concret si/sau corect, sigur. Insa se poate formula un raspuns in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si are o durata medie de circa 28 de zile. Intr-o astfel de situatie NU poate exista o sarcina fiindca sexul a fost intretinut la circa 4-5 zile dupa momentul ovulatiei adica in perioada infertila, intr-un moment in care NU mai putea exista un ovul viabil in uter. Neinceperea menstruatiei nu are absolut nicio legatura cu starea de sanatate, adica cu "raceala la ovare" deoarece este un proces care se produce STRICT HORMONAL. Dereglarea hormonala carepoate provoca intarzierea menstruatiei poate avea cu totul alte cauze si anume functionarea incorecta a glandelor endocrine. In concluzie; daca ciclul tau menstrual este REGULAT si cu lungimea medie de 28-30 de zile, atunci existenta unei sarcini este IMPOSIBILA. Daca ciclul menstrual este unul de tip NEREGULAT atunci totul este posibil deoarece nu se poate stabili momentul ovulatiei, deci nu de poate determina PERIOADA FERTILA si nimeni nu este in stare sa dea un raspuns corect. In aceasta situatie singura solutie este analiza de sange efectuata in laborator. Multa sanatate!

| aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspunsuri. si inca 2 intrebari. stiti cat costa la analize pentru sange? ( nu vreau sa iau trimitere ). si le pot face oricand? sau dimineata pe nemancate?
am cautat si pe net si nu prea am gasit raspunsuri concrete

| corbulalbrosu a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Recoltarea probei de sange se efectueaza de obicei dimineata intre ora 7:30- 10:30 si de regula intruna din zilele saptamanii si dupa masa de obicei intre ora 16-18(19) pentru cei care lucreaza mereu dimineata. Se poate recolta indiferent daca s-a mancat sau nu. Pretul analizei beta-hCG variaza de obicei intre 35 si 45 de lei, insa aceasta valoare este stabilita de fiecare laborator in parte.

| aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, v as fi dat funda la toti :*!

| mihai69 a răspuns:

Test de sarcină pentru un act sexual din 2 decembrie poți face abia pe 24 (în ajunul Crăciunului). Cele pe care le-ai făcut deja sunt irelevante.
E posibil să fie doar o întârziere. Dacă vrei să fii mai sigură, mergi la ginecolog și cere un test de sarcină prin analizarea sângelui pentru hormonul specific. Asta e sigură și se poate face și acum.
Cum în perioada declarată a activității sexuale erai în perioada fertilă, un risc de sarcină (mic, dar nu zero) există, chiar dacă ați folosit metoda coitus interuptus.
Repet: mergi la medic! doar el te va lămuri sigur.