| cin a întrebat:

As dori si eu o parere daca e bine sa incepi viata sexuala dupa 16 ani? Sa folosesti pastilele de a doua zi? Si daca as putea merge fara parinti la ginecolog pentru o reteta de anticonceptionale? Multumesc frumoa.

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Ideal ar fi dupa 18 ca sa fie organismul dezvoltat, dar e bine si dupa 16.
Nu, anticonceptionale nu poti lua acum. Trebuie sa fi bine bine trecuta de 18 ani. De ce? Ei bine, iti afecteaza organismul - te poti ingrasa mult, afectiune de la organism,care nu poate fi 'reparata' prin sport si alimentatie,ci prin alte tratamente. Asta e cea mai urata afectiune - sa te ingrasi nu pentru ca mananci si stai si etc, ci din cauza organismului. Sau poate afecta diverse organe si dezvoltarea lor, ai putea sa nu nasti mai tarziu copii sanatosi, sa ai probleme mari de metabolism.
Si nu, nu spun baliverne, stiu ce spun. Deci nu folosi anticonceptionale. Acum foloseste doar prezervativ, iar pilula de a 2. a zi iti forteaza multe din organism si genereaza afectiuni - nu o lua decat in caz de urgenta.

| syd2 a răspuns:

Sper sa te trezesti la normal, ca nu e deloc ok sa-ti incepi viata sexuala la 16 fiindca organismul tau nu e dezvoltat final si asta iti poate aduce mult probleme in viitor, probleme grave. Nu poti merge singura la ginecolog.

| e1xtz a răspuns:

Pastila de a doua zi este o otrava pentru organismul unei femei, si daca o sa iei vreodata sa fie atunci cand stii ca partenerul a ejaculat in tine si erai in perioada fertila.

Nici cele zilnice de contraceptie nu sunt o minune, si nici indicate sub varsta de 18 ani, un ginecolog profesionist care stie riscurile nu le recomanda.

Organele sexuale feminine ajung la maturitate la varsta de 17 ani si jumatate, de aceea aceasta varsta este recomandata ca incepere a vietii sexuale.

Daca insisti, iti doresti, etc, cea mai buna solutie este sa folositi prezervativ iar partenerul sa nu ejaculeze intravaginal chiar si cu prezervativul pus.In aceste conditii poate sa vina oricine sa imi spuna 'minuni' ca nu am sa cred nicioadata.

Iar pastilele, de orice fel si la orice varsta ar fi, nu sunt bune, niste bombe hormonale cu care o femeie trebuie sa lupte, companiile farmaceutice si medicii nu or sa recunoasca niciodata asta, este o industrie de multe miliarde de dolari.

| Klandestin a răspuns:

Ii bine cand crezi tu ca poti face asta, la 16 ani deja ii ok, fara de 12, nu incepe inca cu prostiile, incearca sa nu ajungi la pastila de a2a zi, si anticonceptionalele ingrasa. Vezi si tu cu cine te culci si fa protejat, cel mai bine cu prezervativ si sa nu se termine in tine.