| StefaniaTvs a întrebat:

cam dupa ce perioada pot ramane insarcinata daca am avut contact sexual in ziua ovulației?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat in ziua ovulatiei, ramai insarcinata imediat, atunci, pe loc!
Dar un test de sarcina si primele semne de sarcina, vor apare abia dupa 3 saptamani (21 de zile).

| StefaniaTvs explică (pentru Violleta2022):

Si există posibilitatea să imi vina cm peste sarcina pentru ca dupa calculele mele pe 7 luna asta ar trebui sa imi vina.
Insa ce ma duce in eroare cel mai tare este ca ma dor sanii, am greturi dimineața si nu numai dimineața.
Imi doresc foarte tare un bebe

| StefaniaTvs explică (pentru Violleta2022):

Mi-am facut testul de sarcina acum si mi-a aparut negativ.
M.am culcat si in ziua ovulatiei si neprotejat si degeaba.
Stiti cumva motivul?
Pe 7 trebuie sa imi vina CM. Nu stiu cum sa mai fac sa raman insarcinata Dumnezeu da copii la persoane nepotrivite

| Violleta2022 a răspuns (pentru StefaniaTvs):

Dar un control ginecologic ai facut?
Posibil sa ai tu o problema anatomica, sau hormonala, sa nu poti ramane insarcinata, ori barbatul.
Mergeti la investigatii sa vedeti natura problemei, sa o remediati si apoi sa faceti copii.

| StefaniaTvs explică (pentru Violleta2022):

Am fost si nu am nimic o sa vad daca imi vine acum pe 7 si dupa ma duc impreuna cu sotul sa vedem problema

| Violleta2022 a răspuns (pentru StefaniaTvs):

Testul de sarcina care l-ai facut acum este inutil si eronat.
Nici un test de sarcina nu-se face mai devreme de 21 de zile, pentru ca nu-ti va arata realitatea!
Repeta testul de sarcina la 7-10 zile dupa data cand trebuia sa-ti vina ciclul.
In cazul tau, daca trebuie sa-ti vina in 7 dec. un test de sarcina corect se poate face abia dupa 14 Dec, nu inainte, ca nu va arata nimic, fiind facut cu MULT prea devreme.

Dar cred ca ti s-a mai explicat asta si luna trecuta, cand ai venit cu aceea si intrebarea si vad ca tot nu pricepi, continuand sa faci teste de sarcina inutile. Practic arunci baii pe apa sambetei, ca nu poate iesii decat negativ, fiind facut cu mult timp prea devreme, ca hormonul sarcinii sa apara in urina.

| Violleta2022 a răspuns:

In orice caz, am constatat ca tu nu stii cand ai ovulatia, deoareece intr-un alt mesaj ne spui ca abia ai terminat ciclul si ai facut sex si vrei sa stii daca esti gravida, ceea ce ma duce cu gandul, ca tu nu stii de fapt, cand esti la ovulatie!
Ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre2 cicluri menstruale (nu imediat dupa ciclu, nu inainte de ciclu).
Cum ciclul ti-a venit pe 9-10 noiembrie, ovulatia s-a produs dupa 14 zile, adica in data de 23-24 noiembrie si ca sa ramai gravida poti face sex ZILNIC in zilele: 22-23-24-25, daca vrei sa ramai gravida.
Conform datelor de mai sus, stiind ca urmatorul ciclul s-ar putea sa vina in data de 7 dec. - tetsul il poti face abia in data de 14 dec.

Greturile pe care le ai, sunt de la o mancare grea pe care ai mancat-o nu de la sarcina, ca nu poti avea inca simptome de sarcina mai devreme de 9-10 dec.

| StefaniaTvs explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult

| StefaniaTvs explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult de tot