| metall4U a întrebat:

Cunosc o fata de cand ma stiu. De vreo 5 ani suntem buni prieteni, o pot considera o sora si suntem de aceiasi varsta. In ultima vreme numai la ea ma gandesc, o plac foarte mult. Ei ii este drag un bun prieten de-al meu, dar eu nu am incredere in el. Nici nu stiu cum sa ii spun ca o plac, mi-e frica sa nu se destrame prietenia asta care dureaza de atatia ani. Astept un sfat.Precizez, avem 16 ani.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

O prietenie nu se destrama in urma unei declaratii de dragoste. Cum ar putea cineva sa-ti devina iubita, daca nu-ti este in primul rand prietena?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentan,nu ii spune nimic. Daca place pe altcineva,iar tu vii cu texte de genul ''pai stii, cred ca am ajuns sa te plac'', s-ar putea sa o dai in bara rau de tot.
Nu stiu de ce crezi ca baiatul pe care ea il simpatizeaza nu e potrivit pentru dansa, dar ar fi bine sa ii spui asta.
Daca sunteti prieteni, parerea ta conteaza.Fii alaturi de ea, sprijin-o in coontinuare, apropie-te incetut si treptat se va dezvolta ceva acolo.
Daca nu o sa mearga ''chestia'' dintre ea si tipul acela, apropie-te mai mult si spune-i ca ai inceput sa ai sentimente pentru ea, dar nu vrei ca acest aspect sa va afecteze prietenia.

Mult succes si un week-end frumos happy

| sayWhaaat a răspuns:

Cam greu sa mai reusesti ceva cu ea acum, pentru ca va cunoasteti de foarte mult timp. Poti incerca sa-i spui ce simti, dar eu unul cred ca vei suferii in urma raspunsului ei.
O intrebare am pentru tine, daca o placi cu adevarat cum sustii, de ce ai vrea sa ramai prieten cu ea? Adica vreau sa spun, cand intr-o relatie de prietenie unul place pe celalalt, aia nu e prietenie, pentru ca unul ascunde un secret fata de celalalt, nu-i acorda increderea care trebuie sa i-o acorzi unui prieten.
Ca o concluzie, daca chiar o iubesti pe pustoaica asta, fie o sa fiti impreuna, fie va distantati unul de celalalt, prietenia nu ramane in orice caz, pentru ca altfel inseamna ca nu ai cunoscut iubirea adevarata inca.

| metall4U explică (pentru sayWhaaat):

Sunt tanar inca, fete pe care le voi place voi gasi destule, cred eu. Pe PUSTOAICA asta o iubesc ca pe o prietena foarte buna, cum am mai spus, ca pe o sora, dar mai nou, parca as vrea mai mult decat o buna prietena. Nu cred ca se merita sa pierd o asemenea prietena pentru o relatie. Oricum, relatia pe care o am cu ea este deosebita. Totusi, voi astepta un moment in care ii voi putea spune ce simt pentru ea fara sa existe posibilitatea sa o deranjeze sau sa ne distanteze. Multumesc pentru sfaturi!

| ShadowGhost a răspuns:

Hey buna.Parerea mea este sa iesiti intr-o zi si sa ii spui asta la un suc.Dar mai intai de asta, ar trebui sa fi sigur ca si ea simte ceva pentru tine.Pentru ca daca se gandeste la altcineva, si tie iti vorbeste numai despre el, atunci ramaneti doar prieteni.Dar incearca si spune-i.Nu cred ca o sa se destrame prietenia daca o sa stii cum sa ii spui cea ce simti.Baftahappy

| BebelusMIKiY2 a răspuns:

Fi sincer cu ea! Spune-i ce simti si fi sincer si nu o lua prea tare!