| AndreeaTanase2000 a întrebat:

Buna ziua, daca fac sex neprotejat cu sotul meu si nu ejaculeaza in vagin, ejacularea este departe de vagin si dupa ce ejaculeaza merge sa faca dus si sa urineze si pe urma continua iar, poate sa raman gravida sau nu? Atata timp cand sotul nu ejaculeaza si o scoate la timp inainte sa ii vina, pot face sex neprotejat fara ejaculare in orice moment al zilei sau in orice perioada?

Dupa fie care ejaculare afara, deci nu in interiorul vaginului, merge sa urineze si face dus bine, poate sau nu sa fie vorba de o sarcina?

Va rog frumos sa imi raspundeti cu detalii complete.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca faci sex cu sotul tau, nu are importanta daca ramai sau nu gravida, ca ai voie sa faci copilasi chiar este indicat, nefacand sens intrebarea ta, de parca ai fii o fetita adolescenta care face ceva interzis.

Bineinteles, poti ramane insarcinata in perioada ta fertila, chiar si daca scoate penisul dupa sexul neprotejat, fiindca barbatul poate scapa chiar si 1 singura picatura de sperma in vagin si este suficienta sa te lase gravida. Metoda coitului-intrerupt nu este o metoda de contraceptie!

Eu iti doresc din toata inima sa nu te feresti, ca-i tare furmos si sanatos sa ai copilasi, cand sunteti tineri casatoriti. Sanatate multa si copii frumosi!

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, e destul de sigur. Dar pot apărea accidente. E recomdabil să combini măcar 2 metode contraceptive pentru o eficiență crescută.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu. Metoda retragerii nu este una eficienta.

De citit https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592

| Emilian65 a răspuns:

Dacă face asta după fiecare act sexual, nu sunt pericole sa ramai gravida.

| AnastasiaK a răspuns:

Teoretic nu, practic depinzi de el să nu care cumva să scape în vagin, să nu uite să urineze după fiecare partidă și să nu uite să se spele. Dar la fiecare metodă contraceptivă depinzi de ceva, de aia niciuna în afară de abstinență nu are procent 100% de siguranță

| AnastasiaK a răspuns:

Cred că pentru cei care țin maxim 5 minute pe act sexual și li se scoală cu greu de 2, maxim 3 ori pe zi li se pare SF că unii duc câte două partide una după alta și pot să treacă de 10 minute la fiecare. Dar e ok, și mie mi s-a părut SF că unii se chinuie să atingă performanța de 5 minute până m-am documentat pe net. Fiecare cu ce cunoaște.

| AnastasiaK a răspuns:

Pentru anonim3247:

Mi-ai zis vârsta ca să-mi spui că nu ți se mai scoală nici cât am presupus eu acolo sau? De ce ai impresia că mă doare pe mine ce ești, câți ani ai sau de cât timp ești căsătorit? E nul pentru discuție.

Dacă mi-ai spus că ești evreu ar trebui să fie o scuză că nu stai bine cu limba română?

Pic de logică n-ai avut în tot răspunsul. Eu zic să-ți vezi de treaba ta, cu cât poți sau nu poți tu să satisfaci și să-i lași pe cei care cunosc mai mult să discute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am șters ce am răspuns și i-am blocat pe cei care au răspuns și pe cel care a pus întrebarea.

Ăștia i-am blocat pentru AnastasiaK ca să nu se supere că l-am blocat numai pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fiecare moment al sexului neprotejat exista un risc mare de sarcina, char si in situatia mentionata de tine. Desi daca o scoate rapid, poate reduce riscul de sarcina. Daca o scoate tarziu, ai patit-o. Daca doresti sa eviti o sarcina nedorita, poti folosi metode contraceptive, cum ar fi un prezervativ de pe raftul de la farmacia familiei sau niste pastile. Daca nu esti sigura ce vrei sa faci si ce sa folosesti, consulta un medic pentru ati oferi dealii suplimentare.
Succese!

| SNIKYYYUUUU a răspuns:

Da