| Mazzenine a întrebat:

Daca nu se ia anticonceptionale dupa 5-6 zile de la ultimul contact sexual neprotejat, se mai poate face ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Patila contraceptive se foloseste NUMAI/DOAR in cazul in care exista posibilitatea certa/sigura ca s-ar putea forma o sarcina in urma unui act sexual neprotejat care a fost intretinut in perioada fertila a ciclului menstrual si la sfarsitulul caruia a ajuns sperma in vagin. Doar daca a existat situatia precizata si mai inainte si NU a fost folosirea pastilelor contraceptive, atunci dupa trecerea a 5-6 zile de la respectivul act sexual, Nu se mai poate absolut nimic in afara dea te ruga ca totul sa se termine cu bine, in mod fericit. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca a ramas gravida avort, nu sunt pastile sa aiba efect la mai mult de 3 zile.

| AlexSalling a răspuns:

Ce sa mai faci? Sufletul. Nu mai ai ce face, doar du-te fa-ti un test de insarcinare, la spital ca sa fii mai sigura.