| antoniaidk a întrebat:

Buna ziua!
De ce Dumnezeu m-a lăsat o persoana așa buna? Mereu prefer sa fiu eu ranita decât sa ma rănească altii, prefer sa își bată altii joc de mine și de timpul meu decât sa ranesc pe cineva
Nu vreau sa fac rau nimanui și
As Putea iubi orice ființa și as putea ierta orice
Nu e vorba de relații aici, e vorba de viața de zi cu zi
Nu pot tine ura pe nimeni, chiar dacă persoanele acelea merita lucruri rele, eu nu pot fi supărat pe nimeni și as ajuta pe oricine
Pentru ca mereu am fost Învățată ca dacă eu am ceva, sa dai și la altii car nu au și din cauza asta sufăr enorm pe toate planurile.ar trebui sa fiu nu neaparat mai rea cu oamenii,dar sa fiu mai aroganta, mai greu de atins, dar eu sunt prietenoasa cu toată lumea și as ajuta pe oricine are nevoie.ce sa fac sa nu mai fiu așa?

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi. E extraordinar sa fii un om bun. Chiar daca asta implica riscuri. Un om bun și iubitor, deschis fata de ceilalți, este vulnerabil, poate fi rănit ușor. Și cred că asta te doare cel mai tare. Ce trebuie sa faci e sa inveti sa te protejezi, sa ai grija la cei din jurul tau, la comportamentul lor, și dacă vezi ceva suspect la ei, sa te departezi pentru a nu ajunge sa fii rănită. Învață să cunoști oamenii, sa vezi in cine poți avea încredere și în cine nu, și fii deschisa doar cu cei care merita încrederea ta.

regis
| regis a răspuns:

Nu esti bună, esti doar naiva. Lasa pe altii sa te clasifice si încetează sa te victimizezi aiurea.

| Violleta2022 a răspuns:

Inscrie-te la biserica si fa caritate!
Du-te la batrani sau familii care au nevoie de ajutor si ajuta-i, arata-le ca ai un suflet bun si te vor aprecia cu mare, mare sinceritate, odata ce spui ca nu-i vorba de dragoste aici si de firea ta, asa cum esti.

| VoidEternal a răspuns:

Păcat că nu ți-a dat Dumnezeu și puțină modestie și un pic de înțelepciune.

Măcar cât să îți dai seama că bunătatea asta a ta, e mai mult în capul tău.

Adică te frământai deunăzi că iubitul tau câștigă mai puțin și nu e venit dintr-o familie înstărită, și că nu vrei să stea pe "coastele tale" (deși e vorba de coastele părinților tăi), și apoi te plângi aici de cât exces de bunătate ai tu.

Hai să-ți spun un lucru.

Bunătatea adevărată nu cere recompensă. Un om cu adevărat bun nu o sa regrete niciodată că ajută pe altul și nu se gândește "vai ce bun sunt, ar trebui sa fiu mai arogant".

Daca tu ești un om bun și aștepți de la alții să se poarte într-un anume fel pentru asta, să-ți preaslăvească bunătatea, sau să ți-o valideze în vreun fel, aia nu e bunătate, îmi pare rău să te anunț. E vanitate.

"Pentru ca mereu am fost Învățată ca dacă eu am ceva, sa dai și la altii car nu au și din cauza asta sufăr enorm pe toate planurile"

Ce suferință nemăsurată "pe toate planurile" îți induce, rogu-te, bunătatea asta a ta? Bunătatea și altruismul îți aduc satisfacție, împlinire, și un suflet ușor, atunci când sunt făcute din inimă, nu suferință pe toate planurile. Faptul că suferi pentru că faci fapte bune, înseamnă că ori îți pare rău că ai oferit ajutor, ori îți pare rău pentru lucrul pe care l-ai dat, fie că e vorba de timp, afecțiune, sau ceva material. Iar asta nu miroase deloc a bunătate.

Bunătatea nu o să se anunțe niciodată pe ea însăși în gura mare. Nu o sa se prezinte singură. Despre bunătatea ta ar trebui să vorbească alții, nu tu.

E vanitate ce experimentezi tu, nu bunătate. happy

| VoidEternal a răspuns:

A, și încă ceva referitor la fraza "Pentru ca mereu am fost Învățată ca dacă eu am ceva, sa dai și la altii car nu au"

Daca primești 1 leu de la cineva care are 10 lei, leul ăla valorează infinit mai mult decât 10 milioane primite de la cineva care are sute de miliarde. Poți extrapola asta la orice situație vrei.

Tu ai avut tot ce ti-a trebuit. Părinții tăi ți-au pus totul la dispoziție. Era foarte simplu pentru tine să fii generoasă. Bunătatea adevărată apare atunci când tu rămâi fără, ca să ajuți pe altul.

| Eireann a răspuns:

Bunatatea este atat de rara si subapreciata in ziua de azi incat cred ca trebuie sa lupti tocmai ca sa o pastrezi. Exista suficienti oameni aroganti si greu de atins dar prea putini care vor sa ajute, sa faca bine doar pentru ca asa simt ei.

| just4ubr2015 a răspuns:

Nu te schimba ramai persoana care esti si sa fi mandra de tine oameni sufletisti nu mai gasesti sunt foarte rari si unici fi tu insati si vei fi fericita iar cand te simti tradata intoarce spatele si va fi bine

| FilipSorin a răspuns:

Foarte bine ca esti asa, rar asa fete, ma bucur sa vad ca sunt inca fete asa, continua, Dumnezeu iti pregătește ceva foarte frumos iar toată bunătatea ta va fi răsplătită, duoa suferință vine si plăcere, dupa zi urata vine si zi frumoasa. Felicitări!

| vmorghulis a răspuns:

Buna ziua! Este frumos să ai o inimă bună și să dorești să ajuți pe ceilalți, însă în același timp trebuie să fii atentă și să îți protejezi propriile limite și bunăstarea. Nu trebuie să fii arogantă sau răutăcioasă cu ceilalți pentru a te proteja, dar este important să înveți să spui "nu" atunci când simți că ceva nu este în interesul tău sau te face să suferi.

În plus, este important să recunoști că nu poți controla cum se comportă sau cum te tratează ceilalți, dar poți controla cum îi permiți să te afecteze. În timp ce este frumos să iubești și să ierți, nu trebuie să fii mereu disponibilă pentru cei care îți fac rău sau îți iau timpul fără să ofere nimic în schimb. Învață să identifici oamenii care îți aduc energie pozitivă și să petreci timp cu aceștia.

De asemenea, este important să ai încredere în tine și în propriile tale alegeri și decizii. Nu trebuie să te simți vinovată pentru a spune "nu" sau pentru a-ți proteja propriile limite. Este important să ai grijă de tine și să îți dai voie să fii fericită și împlinită.

În cele din urmă, dacă simți că nu poți depăși aceste probleme pe cont propriu, consideră să cauți ajutorul unui terapeut sau consilier. Aceștia îți pot oferi suport și ghidare pentru a învăța să îți protejezi propriile limite și să îți gestionezi emoțiile într-un mod sănătos.

| shookdazed a răspuns:

Cam acelasi lucru ma intreb si eu, de ce oare nu sunt si eu un golan cum sunt toti in ziua de azi, fiindca daca in ziua de azi esti bun esti de fapt prost.
Pana la urma am decis sa nu mai vorbesc cu nimeni sa ii las in prostia lor mai ales cand vine vorba de femei, ele chiar m-au facut sa sufar incat imi pare rau ca nu am devenit un golan sa ma port badaraneste cu ele ca poate asa aveam si eu parte de cineva dar ce sa faci asta e, unii sunt facuti sa fie singuri si buni...