| G_7877 a întrebat:

Doresc sa va adresez o intrebare si sa imi spune-ti daca am dreptate sau nu. O relatie se bazeaza neaparat pe studii superioare? Eu cred ca daca iubesti o persoana cu adevarat numai conteaza daca ar mai avea si studii superioare sau nu ci iubesti acea persoana pentru ceea ce este. Iubitul meu mi-a spus ca nu poate sa isi faca un viitor cu mine daca nu voi ajunge si eu la nivelul lui. Ce parere aveti? Va multumesc anticipant

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În primul rând doresc să-ţi atrag atenţia asupra ultimului cuvânt; corect este anticipat.
Referitor la problema ta, nu sunt de acord cu ceea ce a spus prietenul tău, întrucât nu studiile superioare sunt cel mai important lucru într-o relaţie. Înţelepciunea mi se pare cel mai important lucru, urmat de maturitate, respect, sinceritate şi bineînţeles, fidelitate. Cu ce l-ar ajuta pe el dacă ai avea studii superioare şi l-ai minţi/înşela?
Ar trebui să porţi o discuţie cu el în care să-i spui că nu eşti dispusă să stai cu o persoană care pune accent pe nişte lucruri superficiale, care nu au nicio legătură cu o relaţie de dragoste adevărată, pură. De asemenea, spune-i că nu doreşti nici tu să fii cu o persoană care afirmă faptul că nu-şi poate face un viitor cu tine, doar pentru că nu intri în graţiile lui neesenţiale.
O seară plăcută! Baftă!

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu ca bărbat care susţine în primul rând egalitatea între sexe, nu aş vrea niciodată să locuiesc cu o femeie cu 10 clase care poate spera maxim la post de femeie de servici. Pur şi simplu nu mi s-ar părea în regulă.
În plus, pentru tine înveţi în primul rând, nu pentru el.

Nu, nu se bazează o relaţie pe studii superioare însă atât pentru tine ca om, cât şi pentru voi în calitate de cuplu, e mai util să aveţi pregătiri avansate din punct de vedere profesional.
După tine aşa, care cupluri sunt mai fericite? Cele care adună venituri gen 2000ron el + 0 ea; cele care adună venituri gen 2500 ron el + 800 ron ea (femeie de servici) sau cele care adună venituri gen 3000 ron el + 2500 ron ea (ambii cu studii superioare)?!

| Libelle a răspuns:

Ce parere sa am,ca are dreptate
E realist,stie ce vrea langa el,si asta nu se judeca indiferent de ce anume.E parerea lui despre ce femeie isi doreste
Vrea o tipa la acelasi nivel cu el,cum ti-a zis, cu(,)care sa fie mandru, si sa nu-i ramana in urma.
Iti da 2 variante:lupti si ajungi asa(desi mie,personal nici nu mi-ar da prin gand sa nu-mi fac un rost al meu,sa termin o facultate cu folos,pentru mine in primul rand),ori ramai cum esti si astepti viata supusa altui barbat intru totul,care sa te accepte, sa-ti reproseze ca numai el aduce bani si tot asa.
Nu ramai numai cu dragostea de acum, si el si-a dat seama de asta inaintea ta.Bafta.

| wildthing a răspuns:

Pai depinde de situatia si de "prapastia" intelectuala dintre cei doi. Spre exemplu, e un pic cam greu ca un asistent universitar sa se indragosteasca de o vacareasa, chiar daca ea spera ca nu conteaza ca nu are studii superioare.winking

| LittleRose a răspuns:

In mod normal o relatie ar trebui sa se bazeze pe iubire si egalitate, in asa fel incat cele doua sa nu incline balanta. Iubitul tau este o persoana calculata si realista, o persoana care se axeaza mai mult pe cariera si imaginea publica.Depinde ce fel de studii pretinde asupra ta. Pune pret pe egalitate intr-o relatie, dar in contextul dat, are o pretentie.Si parerile pot fi impartite. Unii pot sustine ca ceea ce vrea el este justificat si cat se poate de normal, in timp ce altii il pot condamna.Din punctul meu de vedere nu ar trebui sa incerce sa te schimbe.

| Dia a răspuns:

Salut, Nu ai dreptate in totalitate.
Da intr-adevar o relatie nu se bazeaza neaparat pe studii superioare, Da probabil iubitul tau vrea sa ai cam aceeasi capacitate cu el, ca alfel nu prea o sa mearga.Adica sa stii ca este o diferenta mare asta cu studiile superioare... Ca daca nu avetii cam aceeasi capacitate mentala, o sa ganditi diferit, si o sa va certati... Daca il iubesti cu adevarat, macar straduieste-te sa progresezi la scoala. sau liceu, unde esti in fine.
Success:*:**

| pokerface_9746 a răspuns:

Iubitul tau trebuie sa te iubeasca, sa te aprecieze pe tine. Insa, nu trebuie sa te culci pe o ureche, in sensul ca daca ai posibilitatea de a face studiile superioare, trebuie sa te straduiesti si sa ai ambitia sa le faci, pentru ca nu pot decat s ate ajute.Iti imaginezi ca ar fi deranjant sa nu faci asta, doar pentru ca esti comoda sau nu ai chef.Insa repet, nu trebuie conditionata o relatie de asa ceva.A avea studii superioare nu inseamna automat ca esti mai destept, asta pentru ca in ziua de azi, tot pr****l face facultatewinking

| AnnY98 a răspuns:

Hey...nu este neaparat acest lucru.Nu trebuie sa fiti chiar la acelasi nivel, pai poate ca iubitul tau ar vrea sa fiti la egalitate.dar faza cu viitorul, cam lasa de dorit...Eu nu cred ca ambii iubiti trebuie sa aiba acelasi nivel de studiu.parerea meahappy.Byehappy

| Iisusa a răspuns:

La ce gramatică de baltă ai, îl înţeleg pe bietul băiat...

| somebodyxD a răspuns:

Stai sa inteleg...mai nou trebuie sa fii si destept ca sa fii iubit? mi se pare cea mai mare porcarie
Daca te iubeste nu mai tine cont de intelect sau infatisare sau toate cele deci este o mare porcarie

| sergiu_6917 a răspuns:

Pe moment nu conteaza foarte mult studiile...dar vine o vreme cand vrei sa te stabilesti si eventual sa faci un copil. apreciza genul asta de oameni pentru ca sunt ambitiosi si progresivi si te trag in sus nu te trag in jos precum cercuri vicioase de prieteni sau persoane negative. daca decizi sa stai pe loc si el sa avanseze in curand vei fi parasita. asa fac si eu pentru ca nu ma pot preta la orice fel de fete. si da o facultate conteaza indiferent unde o faci doar sa o faci pentru ca iti dezvolta anumite aptitudini pe care tu nu le constientizezi pe moment. daca vrei sa fii intelectual fii si unul cu diploma si daca vrei sa inveti poti sa si inveti chiar daca te duci la o facultate slaba. a si faza cu "ce daca nu am o facultate ce-am pierdut?" este clar ca nu vei ajunge sa lucrezi la vreo banca ci la vreun chiosk de ziare. deci nu este nimic rau in ce pretinde prietenul tau. nu mai vedea lucrurile atat de ingust.