| anonimus4321 a întrebat:

Bună ziua! După primul contact sexual protejat este posibil să întârzie menstruația? Menționez că a fost protejat, cu ejaculare in afara și în perioadă nefertilă, însă menstruația trebuia să vină de ieri, dar niciun simptom. Mulțumesc pentru răspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Da, poate întârzia și din cauza dezvirginarii, din cauza stresului mai exact. Probabil îți vine în următoarele zile, o zi nu se numește întârziere, orice ciclu menstrual mai fluctuează cu 3-4 zile, dacă întârzie mai mult de 10 zile ar trebui să te îngrijorezi, până atunci nu. Dacă ai folosit prezervativul, ejaculare în afară, și perioada nefertilă, nu trebuie să te îngrijorezi deloc, sunt zero șanse de sarcină, indiferent cât întârzie menstruatia, întârzie din altă cauză, exclude din start posibilitatea unei sarcini.

| anonimus4321 explică (pentru Madaxo97):

Mulțumesc frumos!

| anonimus4321 explică (pentru Madaxo97):

Încă o întrebare. Și următoarele luni o să am menstruația cu posibile întârzieri?

| Madaxo97 a răspuns (pentru anonimus4321):

Nu ar trebui să iti intarzie si luna viitoare

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, sexul si dezvirginarea nu pot intarzia ciclul menstrual!
Exceptia apare cand sexul este neprotejat si ramai gravida chiar la prima partida sexuala.
Este posibil ca menstruatia ta sa fie NEREGULATA si tu sa nu sti inca acest lucru.

| anonimus4321 explică (pentru Violleta2022):

Contactul a fost protejat, tocmai ce am menționat.

| Robert2526 a răspuns:

Sunt fete carora le sare o luna menstruatia dupa dezvirginare. Stresul e principala cauza, care scade nivelul de progesteron si astfel nu are loc ovulatia, deci nu se porneste nici menstruatia. O sa fie bine. Felicitari pentru ca te-ai protejat, in ziua de azi, mai rar asa ceva