| Jigokunokishi a întrebat:

E adevarat ca de la masturbare se lasa testiculele? Daca e asa, si daca ai vise umede se lasa?
Am citit ca daca te masturbezi ajungi sa ejaculezi precoce si apar si probleme de memorie si concentrare. Daca te lasi de masturbare mai poti remedia problemele, macar la prima problema? Puteti recomanda ceva? Eu in ultimele 8-9 luni m-am masturbat doar de vreo 2-3 ori, dar inainte o faceam regulat si de la o varsta frageda. Efectele acestea se pot remedia in timp daca te lasi de acest obicei de tot? Rog seriozitate

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu are nimic ca te masturbezi, e chiar sanatos. Nu te mai lua dupa toti obsedatii de puritate sexuala.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

| minrest a răspuns:

Daca ai vise umede nu te poti astepta la nici un efect negativ. La fel, daca te masturbezi rar, pentru eliberare de tensiunea sexuala, fara sa folosesti pornografie in scopul masturbarii. Salut.

| Jigokunokishi explică (pentru minrest):

Si cam ce ar insemna rar? Odata pe luna, odata la 2 luni? Sau pur si simplu cand simti ca a venit timpul sa te eliberezi de tensiuni?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Ori de cate ori nevoia unei eliberari de sub tensiune devine atat de puternica incat nu mai reusesti sa te abtii si instinctul invinge ratiunea.

| Jigokunokishi explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns happy

| Jigokunokishi explică (pentru minrest):

Multumesc pentru ajutor big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Nu stiu ce ai citit tu, dar eu l-am citit pe Alfred Kinsey, si mai multi medici. Acestia spuneau ca masturbarea este un comportament sanatos din punct de vedere medical si normal din punct de vedere psihologic. Un studiu mai recent arata ca masturbarea protejeaza barbatii de boli de inima. Mai mult, in anul 2009, guvernul britanic s-a alăturat guvernului olandez și altor guverne europene în a încuraja adolescenții să se masturbeze cel puțin o dată pe zi. Orgasmul a fost definit drept un drept al adolescenților într-un pliant medical. Aceasta a fost făcut ca urmare a datelor și experienței altor state din Uniunea Europeană pentru a reduce numărul de sarcini înregistrate în rândul adolescentelor, bolile cu transmitere sexuală și pentru a promova obiceiuri sănătoase.

Desigur, masturmarea poate provoca anumite boli, atunci cand o faci in exces, dar ea in sine, nu e nesanatoasa.
Masturbarea nu provoaca ajaculare precoce!

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Dane, sa zicem ca m-as masturba cel putin o data pe zi, adica de doua ori pe zi. Nu puritatea sexuala ar fi problema, m-am masturbat deja destul de mult in viata mea. Nu vad cum i-as explica sotiei o astfel de preocupare, dar sa zicem. La o asemenea frecventa as avea nevoie de stimulare, asa ca as consuma pornografie. Mi-ar trebui cel putin o jumatate de ora pentru prima sesiune, selectie pornografie + consum + actiune. O ora si jumatate a doua sesiune, ca de, e a doua oara. As fi epuizat, caci sunt doua orgasme superficiale, chinuite si care nu ma leaga de nimeni, decat de mana dreapta. Ce sa mai citesti lucrari stiintifice dupa atata efort, ce sa mai joci Go si sa citesti beletristica, ce activitate profesionala, as fi deja auto- masturbator profesionist. Asa ca o sa las incercarile disperate ale guvernelor U.K. si Ne. de a combate sarcinile la varste mici si B.T.S.- urile sa fie verificate in practica si, sper eu, abandonate. Orienteaza tinerii spre sex atat de mult, incat sarcinile si bolile sunt in crestere, nu in scadere. Exista studii stiintifice solide si numeroase care arata ca pornografia creeaza dependenta si cere supralicitare, cere materiale din ce in ce mai extreme pentru a compensa tocirea instinctului sexual, pe care o provoaca. Salut.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

"Dependenta de pornografie" nu e diagnostic acceptat nici in DSM-5, nici in ICD-10 (2015).

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce parere ai, exista dependenta de masturbare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, scuze pentru raspunsurile duble... laughing
Sunt nou pe TPU s fara sa vreau am apasat raspunde inainte de a termina. happy

| Jigokunokishi explică:

Multumesc happy

| Daniel7799 a răspuns:

Salut! Nu stiu ce ai citit tu, dar eu l-am citit pe Alfred Kinsey, si mai multi medici. Acestia spuneau ca masturbarea este un comportament sanatos din punct de vedere medical si normal din punct de vedere psihologic. Un studiu mai recent arata ca masturbarea protejeaza barbatii de boli de inima. Mai mult, in anul 2009, guvernul britanic s-a alăturat guvernului olandez și altor guverne europene în a încuraja adolescenții să se masturbeze cel puțin o dată pe zi. Orgasmul a fost definit drept un drept al adolescenților într-un pliant medical. Aceasta a fost făcut ca urmare a datelor și experienței altor state din Uniunea Europeană pentru a reduce numărul de sarcini înregistrate în rândul adolescentelor, bolile cu transmitere sexuală și pentru a promova obiceiuri sănătoase.

Desigur, masturmarea poate provoca anumite boli, atunci cand o faci in exces...sa În anul 2009, guvernul britanic s-a alăturat guvernului olandez și altor guverne europene în a încuraja adolescenții să se masturbeze cel puțin o dată pe zi. Orgasmul a fost definit drept un drept al adolescenților într-un pliant medical. Aceasta a fost făcut ca urmare a datelor și experienței altor state din Uniunea Europeană pentru a reduce numărul de sarcini înregistrate în rândul adolescentelor, bolile cu transmitere sexuală și pentru a promova obiceiuri sănătoase.[29]

În cartea Human Sexuality: Divers