| CristianaA78987 a întrebat:

Buna ziua. Iau anticoncepționale yasmin de un an iar in această perioadă menstruația a venit mereu in ziua 3 de pauza, mai putin o data cand a întârziat o zi( a venit in ziua 4 de pauza). Astazi sunt in ziua 4 de pauza, dar menstruatia nu a aparut inca, trebuia sa vina de ieri. Intretin raporturi sexuale regulate cu sotul meu. Se poate sa fiu însărcinată? Si mai am o întrebare: avand in vedere ca iau anticoncepționale, care ar fi simptomul clar ca sunt însărcinată? Vreau sa stiu pentru viitor.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Testul de sarcina pozitiv ar fi simptomul clar de sarcina

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa mentruatiei este un simptom clar ca ai putea fi insarcinata, dar nu si in cazul tau, pentru ca ai luat anticonceptionalele zi de zi, iar ovulatia a fost suspendata (adica nu s-a mai produs).

Acum vin cu un sfat: daca vrei pe viitor sa ai copilasi, eu ti-as recomanda sa nu mai iei deloc anticonceptionale yasmin sau yazz, fiindca au murit mii de femei in America, canada si Australia si aceste 2 tipuri de anticonceptionale au fost interzise in occident. Romania a primit tot stocul care nu se mai vinde in occident fara sa le pese de gradurl ridicat de deces sau infertilitate, deoarece medicii primesc spaga sa le recomande femeilor.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu ești însărcinată, anticoncepționalele te protejează 100% dacă le iei zilnic la ore aproximativ fixe, nu ai de ce să te îngrijorezi, menstruatia întârzie din alte motive. În cazul improbabil în care ai fi însărcinată, ai avea exact aceleași simptome ca o femeie obișnuită care nu ia pastile, nu sunt simptome diferite doar pentru că iei pastilele.
Eu când luam anticoncepționale îmi venea mereu în ziua a 5-a de pauză, vinerea cum ar veni, se mai întâmpla să vină și joia, dar mai rar. Vezi și tu, dacă nu îți vine până luni, continuă să le iei în mod obișnuit de luni încolo, și eventual fă un test de sarcină peste vreo 2, 3 săptămâni să fi sigură că nu e sarcină, mai ales dacă nu îți vine.