| Aaa1297 a întrebat:

Buna ziua
In data de 25.05 am luat o pastila escapelle, iar azi, dupa 10 zile am avut o scurgere de 2-3 picături de sânge. Menstruația ar trebui sa imi vina in zilelea acestea. Am dureri de burta si ovare. Sa fie de la pastila?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt de la pastila. Ar fi bine sa discuti, macar telefonic, cu ginecologul care ti-a recomandat-o. Durerile astea sunt foarte suspecte, nu ar trebui sa te doara ovarele de la pastila, se presupune ca medicul ti-o da doar daca nu ai absolut nici o problema cu ovarele. Incearca sa te grabesti in discutia cu medicul, cred ca e cazul sa mergi la o noua consultatie si e bine sa o faci inainte sa inceapa menstruatia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii din pastila contraceptiva deregleaza activitatea hormonala normala insa este imposibil de stabilit cu precizie in ce mod si pe ce durata. Pornirea menstruatiei poate sa aiba loc la data la care urma sa se produca in mod normal, dar poate fi dereglata si din acest motiv sa se produca foarte rar mai devreme sau de obicei cu o intarziere de 7-10 zile. Simptomele premenstruale amintite, anunta aproape sigur ca pornirea menstruatiei se va produce negresit in zilele urmatoare. Sanatate!

| viseude69 a răspuns:

Pastila te-a dereglat menstruatia