| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Luna trecută, menstruația mi-a venit pe data de 18, iar ovulatia a avut loc pe 3 iulie. Pana pe 1 iulie am făcut sex cu prietenul meu protejat si dupa actul sexul am verificat si prezervativele (umplandu-le cu apă sa vedem daca nu cumva s-au spart). Erau ok de fiecare dată. Zilele acestea am avut simptomele premenstruale (sâni umflați, coșuri mici pe față, dureri de spate etc), dar ma gandesc sa nu fie in acelasi timp și simptome de sarcină. Am mai auzit cazuri de acestea. Mâine ar cam trebui să îmi vină și mă tem să nu rămân însărcinată. Credeți că pot rămâne in cazul ăsta? Eu sunt genul mai panicata de fel si imi e frică

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex protejat, nu ai cum sa ramai insarcinata!
Ca sa nu mai fii panicata pe viitor si sa nu-ti mai fie frica, nu mai fa sex si nu rristi nimic.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativul a fost inventat cu scopul/si rolul de a permite celor 2 parteneri sa intretina contacte sexuale in absolut fiecare zi a ciclului menstrual indiferent de perioada (menstruatie, perioada fertila), fiindca prezervativul care are marimea adecvata si este corect montat pe penis ofera aceasta posibilitate SIGURA. Exact din acest motiv prezervativul este produs si este folosit de catre barbati fiindca le permite acestora sa ejaculeze la terminarea sexului sperma in prezervativ si sa continue sexul, adica sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In cazul in care prezervativului folosit are marimea adecvata incat se potriveste perfect pe penis, acesta va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea nu se va scurge afara, astfel ca in peste 99% din cazuri NU va exista vreo posibilitate de a se putea forma o sarcina. Ceea ce ar fi bine sa stii si sa intelegi, esta aceea ca in acest moment al ciclului menstrual NICIODATA si in cazul NIMANUI NU pot sa existe simptome de sarcina dintr-un singur si simplu motiv : este 100% IMPOSIBIL sa existe asa ceva in acest moment al ciclului menstrual. Cel mai devreme pot sa apara simptome de sarcina numai dupa ce sarcina are varsta de minim 5-6 saptamani. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca v ati protejat si nu au avut loc incidente nedorite gen ruperea sau alunecarea prezervativului atunci nu ai cum sa fii gravida. Simptomele pe care le ai nu au legatura cu sarcina doar prevestesc aparitia menstruatiei. Nici macar nu ti a intarziat ca sa ti faci griji. Nu sunt motive sa te panichezi. Numai bine