| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, pe 1 martie am fost la ginecolog si mi-a dat tratament pentru vaginita micotică provocata de candida. Mi-a spus sa fac spălări intravaginale cu bicarbonat și ceai de mușețel, să administreze o singura pastila DIFLUCAN 150 mg ( pe care am administrat-o pe 1 martie ), să folosesc comprimatele vaginale clotrimazol 100mg una înainte de culcare și crema clotrimazol crema 10mg/g aplicata o data înainte de culcare. Am urmat tratamentul, iar pe 5 martie am avut un contact sexual neprotejat (folosesc contraceptivele orale Belusha), ceea ce mi-a provocat usturimi groaznice. După aceea am continuat tratamentul și în 2 zile mi-au dispărut usturimile. Pe 9 martie mi-a venit ciclul menstrual și nu știam că comprimatele vaginale clotrimazol nu sunt recomandate in timpul menstruației dar am terminat tratamentul. din care numai 8 comprimate din 12 au fost administrate corect. Nu am nici-unul din simptomele pe care le aveam înainte, dar n-am mai întreținut relații sexuale, credeți că tratamentul a dat roade chiar daca 4 din cele 12 comprimate le-am administrat în timpul menstruației? Sa folosesc prezervativul la următorul contact sexual? Credeți că eficacitatea anticoncepționalelor este redusa de clotrimazol comprimate vaginale & crema?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Eficienta protectiei oferite de pastilele AC nu este afectata de medicamentatia folosita. Multa sanatate!

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Ar fi bine sa folosesti prezervativul cand nu esti sigursa ca ai scapat de candida sau esti pe tratament pentru ca s-ar putea sa ii dai candida si prietenului, iar barbatii scapa foarte greu de candida. Ginecologul trebuia sa-ti fi zis ca e interzis sexul pe perioada tratamentului. Daca nu mai ai simptomele de dinainte poate ti-a trecut dar mergi la ginecolog pentru un control.