| RemusM a întrebat:

Bună ziua!

Pe data de 11.01. 2024 prietena mea a făcut avort medicamentos luând prima pastilă, iar pe 13.01. 2024 a luat cea de a doua pastilă. A avut sângerări cam 4-5 zile, dar tratamentul nu prea l-a luat corect (antibioticul prescris și etc).

Pe 31.01. 2024 am revenit pentru un consult și ni s-a zis ca totul pare în regulă și ca nu vede ovulația să vină zilele următoare.
Pe 02.02. 2024 am avut un contact sexual cu prietena mea, prezervativul s-a rupt și nu mi-am dat seama, însă nu am ejaculat în interior, iar ejaculări anterioare nu am mai avut cu vreo 5 zile în urmă. De atunci, de frică, n-am mai avut parte deloc de niciun contact sexual.

Suntem deja pe 20.02. 2024 și menstruatia de la avort nu a mai venit. Uneori mai are mici crampe, e posibil să vină menstruatia sau o altă sarcină? Mă gândesc ca dacă n am avut ejaculări anterioare cu mai bine de 5 zile în urma, nu cred să mi fi rămas spermatozoizi în uretră. Ce pot face? Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ce poți face e să fii bărbat adevărat, să te insori cu ea, să n=o mai pui să omoare copiii voștrii, dacă cumva e insărcinată să cresteti impreună copilul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu ai cum sa monitorizezi vreo menstruatie, fiindca acum experimenteaza efectele negative ale pastilei avortive, care i-a afectat serios sistemul hormonal, menstruatia si ovulatia pe urmatoarele 6-12 luni.
Cum o asemenea pastila nu mai poate lua in viata asta, este recomandat sa folositi prezervativele feminine sau masculine, la absolut toate partidele sexuale.

Apropo, prezervativele masculine se rup dintr-un singur motiv: sunt prea mari/largi pentru penisul tau.
Un prezervativ se cumpara dupa grosimea penisului, fiindca ele vin standard ca lungime, deci nu trebuie sa te intereseze sa fie lungi, ci sa stea FIX lipite de penisul erect, intrand foarte greu pe penisul erect, fara sa faca cute sau pliuri ( precum pielita de la salam, pe salam).
Daca prezervativul se rasuceste pe penis, chiar si putin, atunci nu este masura corecta, fiind mare, iar riscul sa se rasuceasca la sex pana se intinde si se rupe, este inevitabil.
Asadar, fiind constient de masura penisului tau, nu mai cumpara prezervative sa impresionezi farmacista, ci numere mult mai mici de prezervative, ca sa stea fix intepenit acolo, ca si cum ar fi o a doua piele a lui, caz in care este imposibil sa se rupa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a zis Violeta: pastila/pastilele alea sunt pline de hormoni, prin urmare afecteaza menstruatia aka o face sa fie neregulata.
Si tu ai trecut prin atatea si tot n-ai grija cand o bagi si rupi prezervativul? Pe bune...

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Cum va raspunde prietena ta la intreabarea: "de ce ai luat o viata?" - nu in fata lumii, ci in fata lui Dumnezeu.
Si asta pentru ca dumneata nu ai fost atent. Nu te judec, insa pacatul cu care traieste prietena ta (care va fi sau va mai fi dupa un timp) este enorm. Dumneata poti fi chiar partas la pacatul ei.
Nu sunt habotnic, dar ceea ce ati facut (daca nu are o justificare medicala) e pacat de moarte.

| MarianWLF a răspuns (pentru LePapillonSurvivant):

Este partas oricum, nu l-a conceput singura impart pacatul amandoi.

| F12345 a răspuns:

Bună seara, cunosc pe cineva care după administrarea pastilei a avut o sangerare de 9-10 zile, iar menstruația i-a venit abia după 23 de zile de la sfârșitul sângerării inițiale cauzate de pastila, practic după 78 de zile de la ultima menstruație normala ( înainte de administrarea pastilei)
Poate face un test de sarcină pentru liniștea voastră, însă organismul nu este un ceas sa funcționeze la fix, e posibil sa dureze ceva timp pana menstuatia i se va regla, recomand sa folosească anticoncepționale de acum înainte, o metoda mai sigură

| RemusM explică:

Din cauza stresului, neadministrarea corectă a tratamentului post-avort și din cauza intervenției propriu-zise a venit menstruația mai târziu!