| Tudoritaaa a întrebat:

Buna ziua! sunt șanse să raman însărcinată daca prietenul meu doar a frecat o de ea,dar nu a ejaculat in mine sau pe ea,dar apoi după ce s-a spălat am frecat o din nou,eu eram in perioada fertila, dar nu la ovulatei! Urgent, îmi este foarte frica!

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nu îți mai fie frica ca nu ești însărcinată, nu așa se rămâne gravida

| Tudoritaaa explică (pentru Madaxo97):

Dad eram in perioada fertila

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, sunt sanse.De citit:

,, Dacă odată ce ai început viața sexuală, ești conștient de riscurile la care te expui și începi să te informezi, astfel încât să rămâi protejat, iată că riscul apariției unei sarcini există și în cazul sexului fără penetrare (heavy petting). Cum se poate așa ceva?

Dacă încă nu v-ați început viața sexuală, ci doar practicați petting-ul, adică partenerul atinge vaginul fetei, dar nu are loc penetrarea, atunci nu e cazul să vă faceți griji în privința unei sarcini. Atâta timp cât sperma nu ajunge în vagin, riscurile nu există.

Dacă, în schimb, în timpul jocului, partenerul a ejaculat în afara vaginului, atunci e nevoie să fiți mult mai atenți și să vă spălați bine înainte de a continua petting-ul. E de reținut că și o fată cu himen intact poate rămâne însărcinată și în lipsa unui contact sexual cu penetrare dacă sperma ajunge în zona genitală și intră în contact cu secreția vaginală, deoarece aceasta din urmă poate facilita ajungerea spermei în vagin.

Dacă un astfel de accident s-a produs, totuși, indicat este ca partenera să ia pilula de a doua zi în primele 24 de ore, dar nu mai târziu de 72 de ore.

Este adevărat că riscurile în cazul heavy petting-ului sunt mai scăzute, decât cele în cazul sexului cu penetrare, dar e bine să știți despre ele astfel încât să vă puteți proteja.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/......penetrare/

https://www.suntmamica.ro/preconceptie/insarcinata-fara-penetrare-7639

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramai gravida.

| Robert2526 a răspuns:

De unde stii asa de sigur cand esti la ovulatie dar habar nu ai ca poti sa ramai insarcinata doar daca spermatozoizii ajung IN vagin, nu asa prin frecare?