| 2Anonim3 a întrebat:

Bună ziua! Sunt tot eu! Pe 15 martie am avut un contact sexual, iar pe 16 martie mi-a venit menstruatia redusă cantitativ. În aprilie am avut niște scurgeri roz și am crezut ca sunt însărcinată. Am făcut teste de sarcină și au ieșit negative. În mai mi-a venit menstruatia de un roșu aprins și a durat mai multe zile. De obicei aveam menstruatie abundenta și culoare închisă. Am fost la 2 medici diferiți la ecografie transvaginala și au spus ca nu e sarcina ci o dereglare hormonală.Mi s-a dat duphaston pentru ca am ovare polichistice. Am luat timp de 10 zile duphaston, dar astăzi este a 3 a zi și menstruatia nu a apărut, am avut ieri niște scurgeri maronii și azi nu le mai am. Sanii și mamelonul sunt schimbate puțin și burta mi-a crescut puțin este umflata. Nu știu ce să mai fac și ce să mai cred, vă rog să mă ajutați cu un sfat…

24 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu suntem doctori, mergi la ginecologul tau sa te consulte, el iti poate spune exact ce anume ai.

| 2Anonim3 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost la doi medici ginecologi, la privat și la ambele am primit aceeasi chestie de ovare polichistice

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai ovare polichistice este imposibils a tii un calendar cu menstruatia, fiindca nu va veni niciodata cand vrei tu, menstruatia venind neregulat.
Foloseste intotdeauna PREZERVATIV la sex daca vrei s anul ramai gravida, ca nimeni d epe fata pamantului nu-ti poate spune cand ai tu ovuulatia sau menstruatia, din cauza ovarelor polichistice.
Burta este umflata de la ce mananci, nu de la o sarcina invizibila.

| 2Anonim3 explică (pentru Violleta2022):

Am luat duphaston 10 zile câte o pastilă în fiecare seară și au trecut 5 zile și tot nu a venit. Am avut o scurgere maronie și foarte puțin sânge…

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2Anonim3):

Tu chiar nu pricepi ce ti-am scris, asa-i?
Nu are importanta ca ai luat duphaston sau alte medicamente, fiindca ciclul tau vine NEREGULAT, tocmai pentru ca ai ovare polichistice!

Scurgerile maronii sunt fragmente de sange oxidat, care este eliminat odata cu secretia vaginala.

| 2Anonim3 explică (pentru Violleta2022):

Ar trebuii să îi scriu la medic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2Anonim3):

Nu-ti va raspunde medicul la scrisul tau, fiindca consultatiile se fac pe real, nu prin vorbe sau prin scris.
Fa-ti o alta programare, desi eu nu vad nicaieri a fi vreo problema... odata ce stii ca ai ciclu neregulat, stii ca ai chisturi ovariene, deci ce vrei sa-ti spuna mai mult, medicul?

| 2Anonim3 explică (pentru Violleta2022):

N am avut niciodată menstruatii lipsă, neregulate da, dar lipsa nu. Păi mi-a dat tratament pe 3 luni, asta fiind prima lună și nu mi-a venit, cum le iau pe celelalte?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2Anonim3):

Cand medicul ti-a dat tratament pentru 3 luni, de ce nu l-ai intrebat cum sa le iei?
Noi chiar nu avem cum sa te ajutam, fiindca nu avem medici ginecologi pe forum si apoi, fiecare femeie este diferita, tratamentele sunt personalizate, recomandarile medicului fiind in functie de cum raspunde corpul tau.
Deci MERGI la medic si iti va spune el ce este in neregula cu tine, dupa ce te consulta!

Eu sincer nu inteleg ce vorbesti, odata ce spui clar ca-n luna MAI ai avut ciclul mai multe zile, iar acum spui ca nu ti-a venit ciclul... pai nu a trecut inca luna Iunie si tie oricum NU_TI poate veni normal si regulat, fiindca am discutat deja problema asta, toata lumea iti spune aici ca-ti vine NEREGULAT, adica poate sa-ti vina oricand in luna sau chiar in Iulie, fiindca asa este un ciclu neregulat.

".....In mai mi-a venit menstruatia de un roșu aprins și a durat mai multe zile. "

| 2Anonim3 explică (pentru Violleta2022):

Mi a spus cum să le iau tocmai am precizat mai sus. Menstruatia mea nu a fost niciodată așa repet. Da în mai am avut o menstruatie de roșu aprins dar mai puțin cantitativ decât de obicei, asta m-a făcut să mă sperii

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2Anonim3):

Menstruatia poate fi diferita si de la o luna la alta, asta se intampla tuturor femeilor din lume, in special in lunile de vara torida sau iarna friguroasa si in special la cele cu ovare polichistice sau cu fibroame uterine, unde nu se poate sti niciodata, ce volum menstrual se declanseaza in perioada menstrei.

Eu chiar nu vad vreo problema la tine, mai mult decat ti-au spus medicii:
- ai chisturi pe ovare
- ai ciclul de tip neregulat
- ai volum variat la menstruatie.
- ai tratament de luat pe 3 luni.
- sexul numai cu prezervativ, fiindca ai deja probleme hormonale si nu vrei sa declansezi si cancere, daca mai iei pastila de a doua zi sau altceva.

| 2Anonim3 explică (pentru Violleta2022):

Păi tratament pe 3 luni din ziua 16 până 25 a ciclului menstrual, dar cum să iau luna viitoare dacă eu încă nu am menstruatie?

| Miruna333 a răspuns:

Ai si raspunsul. este dereglare hormonala, normal ca iti intarzie. Nu iti mai creea probleme pe care nu le ai. Cand crezi ca ai ceva si citesti simptomele pe net, ti se pare ca le simti pe toate, e doar imaginatia ta

| 2Anonim3 explică (pentru Miruna333):

Dar am terminat tratamentul cu duphaston de 4 zile și menstra nu a apărut, ieri am avut o scurgere maronie puțină și astăzi puțin sânge deschis la culoare. Dar mă doare foarte tare uneori în partea stânga mai jos de coaste și nu înțeleg de ce…

| Robert2526 a răspuns:

Nu esti insarcinata, asta e clar ci ai SOP. Trebuie sa mergi din nou la ginecolog daca nu ti-a venit menstruatia dupa 10 zile de duphaston. Cel mai probabil vei primi inca 10 zile de duphaston.

PS: Nu te mai ingrijora de sarcina ci mai degraba de posibilitatea de a fi infertila cand iti vei dori un copil. Mergi inapoi la medicul care ti-a dat tratamentul

| ThinkSprinkles a răspuns:

Poate fi sarcina ascunsa.

| 2Anonim3 explică (pentru ThinkSprinkles):

Cum adică sarcina ascunsă?

| ThinkSprinkles a răspuns (pentru 2Anonim3):

Sarcina ascunsă se referă la o sarcină care nu este recunoscută de către femeie până într-un stadiu avansat al acesteia sau chiar până la momentul nașterii.

| 2Anonim3 explică (pentru ThinkSprinkles):

Păi și nici de medici? Nici de ecografii de nimic?

| Miruna333 a răspuns (pentru 2Anonim3):

Ba da. E vorba de sarcina criptica. Cand nu ai vreun simptom, totul pare normal, si de aici, nici nu faci teste

| 2Anonim3 explică (pentru Miruna333):

Păi eu am fost la ecografie transvaginala, nu se vedea?

| Miruna333 a răspuns (pentru 2Anonim3):

Ba da, stai calma

| 2Anonim3 explică (pentru Miruna333):

Dar o sarcină extrauterină se vede și ea la ecografia transvaginala?

| Miruna333 a răspuns (pentru 2Anonim3):

Da, nu esti insarcinata. Mai fa o vizita la ginecolog daca tot esti infrijorata