| Gabriel_Alexandru_1997_MBwk a întrebat:

Buna ziua TPU, in luna decembrie anul trecut am avut o depresie din cauza consumului de droguri, mi-am revenit urmez un tratament si anume Rispolet(sirop) Cipralex (Pastila_ Qantapina (Pastila)nu am mai consumat droguri din 10 decembrie, as vrea sa stiu daca pot face copil si sa nu am nici un risc cum ar fi sa se nasca copilul cu malformatii, sau handicap

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cu exceptia unor droguri care sunt mai degraba tratamente pentru alte boli cele clasice nu prea duc la depresie. Mie imi pare ca mai degraba ai ajuns la droguri din cauza depresiei decat invers.

Cat despre reproducere, consumul de droguri e mai problematic la femei decat la noi. Atat timp cat te simti in stare din punct de vedere psihic n-ai treaba dar recomandare generala e sa mergeti la un cabinet de planning familial pentru analizele standard si vi se vor da acolo mai multe detalii.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulți un medic, nu ti poate spune nimeni asta, aici.

| Stegman a răspuns:

Felicitari ca te ai lasat. Ma bucur mult pentru tine. Copil ar fi bine sa mai astepti macar un an.

| Mortimer2020 a răspuns:

Nu cred ca stie cineva de pe TPU du-te la mefic ei te pot ajuta in asta.
Multă sănătate!

| Matteo1234 a răspuns:

Nu, daca fata care ramane gravida consuma droguri in perioada evolutiei copilului atunci apar malformatiile, in cazul tau, as putea zice doar ca ai fi produs sperma de proasta calitate, pe scurt nu puteai tu sa concepi un copil, oricum de la iarba nu patesti nimic, sper ca asta consumai, nu cocaina sau alte cacaturi

| NarcoticiiAnonimi a răspuns:

Daca ai o problema cu drogurile, noi te putem ajuta.

Comunitatea NA din Romania https://narcoticii-anonimi.ro/

Accesand site-ul nostru oricine poate intra in discutie pe whatsapp cu un reprezentant al comunitatii (exista buton de whatsapp in site). La mail-uri se raspunde cu directii foarte clare, atat pentru cei care se confrunta cu problema drogurilor, cat si pentru apartinatorii acestora.

In plus, avem pagini create special pentru sedintele desfasurate online https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-narcoticii-anonimi/

si pentru cele fizice https://narcoticii-anonimi.ro/sedinte-fizice-narcoticii-anonimi/

Va multumim frumos pentru ingaduinta si intelgere. Noi, cei de la NA, suntem toti fosti consumatori in recuperare care ne intalnim cu regularitate pentru a ramane curati.

Sedintele NA sunt gratuite si anonime.

24 de ore bune, tuturor.