| Lumberjack a întrebat:

Buna ziua TPU, sunt nou pe acest site si nici macar nu stiu la ce categorie sa incadrez aceasta intrebare laughing dar asta e cel mai putin relevant lucru.
Sunt baiat, am 24 de ani, si pana acum am fost o persoana super timida, o persoana care era orice doar nu sociabila si asta datorita familiei in care am fost blestemat sa ma nasc. Am fost tinut din scurt toata viata mea, nu mi-au permis nicio secunda sa fiu fericit, sa fac ceva ce imi place si mie, tot ce vroiau era sa le fac lor pe plac, sa fiu asa cum vor ei, practic sa ma manipuleze asa cum vroiau lor, fara sa le pese de ceea ce simteam eu. Avand in vedere ca toti din familia mea sunt asa, dar absolut toti, nu aveam cum sa protestez, cum sa ma apar pentru ca nu aveam suportul nimenui, dar al absolut nimenui.
Am vrut de cand eram mic sa ma mut, sa plec si sa fiu singur departe de ei, dar nu aveam bani astfel incat sa ma pot descurca singur, insa acum am reusit sa imi gasesc un loc de munca cat de cat ok care sa imi permita sa ma mut singur in gazda.
Poate ca ma veti judeca, de fapt cu siguranta o veti face, dar e ok sunt obisnuit cu asta.
Intrebarea mea este daca aveti idei ce ar trebui sa fac sa pot sa imi fac si eu o prietena? (probabil ca deja v-ati dat seama ca nu am avut vreo relatie in viata mea)
Daca ar fi cineva dispus sa imi dea ceva sfaturi,..., nici nu stiu cu ce ar trebui sa incep, unde, cum...stiu e destul de penibil pentru varsta mea si de multe ori cand ma gandesc la treaba asta ma infurii pe mine foarte tare si imi vine sa nu ma mai opresc din a-mi da pumni in cap pentru ca am stat atata timp si nu
am avut curajul sa incerc macar...sa incerc macar, simt ca mi-am irosit tineretea degeaba.
Imi pare rau daca v-am rapit din timpul vostru cu
romanul meu, dar nu stiu efectiv cui sa-i spun astfel de lucruri... sper ca cineva din aceasta comunitate se va gasi sa imi raspunda si mie
poate chiar ma va ajuta acest lucru. Numai bine!

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar fi bine să cauți să mergi la ceva voluntariat unde să faci echipă cu alți tineri, posibil și fete. Lasă lucrurile să meargă normal, nu căuta să forțezi nimic.

| Necunoscut112 a răspuns:

Aşa cum spune si Mihai, nu trebuie sa cauţi cu toată energia o relaţie, dar nici sa stai in casa si sa te aştepţi sa apară dragostea după colţ. Ar trebui sa particip la activităţi recreative, de genul excursiilor de o zi-doua, care nici nu necesită multi bani, sau la întâlniri de socializare, cursuri de dezvoltare personală, voluntariat etc. Dacă locuiesti intr-un oraş mare se organizează frecvent tot felul de astfel de activitati. Nu ti-ai pierdut tinereţea. Încă eşti foarte tânăr. Şi fostul meu prieten a avut prima iubita la 27 de ani.

| Lumberjack explică (pentru Necunoscut112):

Multumesc, cuvintele tale imi ofera liniste si imi dau speranta si incredere si da locuiesc intr-un oras mare din vestul tarii, asa ca voi tine cont de ceea ce ai spus tu precum si altii si voi incepe sa ma implic in cat mai multe activitati posibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum e...

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce,,folositor" a fost raspunsul asta -_-.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu cum sta treaba la faza cu familia.
Avand in vedere ca ai 24 de ani trebuie sa iti gasesti pe cineva, dar respectiva fata nu trebuie sa se simta sau sa fie obligata sa stea cu tine. Pur si simplu incearca sa iesi cu prietenii, pe la petreceri si sa socializezi cat mai mult. Sau pur si simplu sa te implici in activitati unde poti cunoaste persoane noi. O sa vezi ca in scurt timp o sa iti gasesti pe cineva. Toate chestiile de genul vor veni natural

| Mădăd26 a răspuns:

Buna,povestea ta este intr-adevar uimitoare,si da ai gresit ca pana la varsta asta nu ai pus "piciorul in prag",mai alea fiind baiat,dar nu-i nimic,esti inca tanar. Incearca sa iesi cu amici daca prieteni nu ai, la terase,gratare in grup,in parc,in cluburi dar acolo majoritatea sunt fete care nu cauta ceva serios, interactioneaza cu oamenii pe site, pe Facebook,la locul de munca vorbeste cu, colegele. Totul este sa fi increzator, sociabil, deschis la tot soiul de discutii, respectos dar sa nu o dai in prostime, glumet si totul o sa vina de la sine. As avea de spus o mie de lucruri...

| Stefan_Razvan-daniel_1998 a răspuns:

Nu esti primul caz care a patit asta si te inteleg perfect dar ar trebui sa vorbesti asta cu un prieten mai bun gen '' bro '' '' amic foarte bun '' Fi natural incearca sa socializezi cat de mult poti incearca sa stai in preajma fetelor incearca sa pari genu de treaba care face fetele sa rada, Sa stii ca unei fete ii place umorul unu-i baiat si ii mai place sa fie protejata de baiat,Niciodata sa nu fii insistent cu o fata de cand cand are o problema si trebuie sa insisti sa o ajuti,Nu mereu trebuie sa fii insistent cu probleme sale dar trebuie sa vada ca tu te implici pentru ea si ca ti la ea mult, Avand in vedere ca ai fost inchis atata timp e normal sa nu stii de unde sa incepii.( un mic sfat, nu iti face iubita pe net, respectiv Facebook) Unei fete ii place cand o asculti mai mult pe ea si cand ea e in mijlocul discutiei cand vorbesti despre ea despre lucrurile care-i plac despre ceva dragalas, incearca sa-i faci un cadou amical pentru a vedea ca tii la ea, Nu incerca sa cauti pe net cum sa agati fete, Doar socializeaza cu prietenii fi tu acel baiat care are glumele la pachet care este mereu nou la fiecare intalnire, Iti urez succes frate si sper sa iti gasesti o iubita asa cum si una din acele fete vrea sa gaseasca un iubit.