| anonim_4396 a întrebat:

Trece condilomatoza? O persoana daca este diagnosticata cu aceasta ciuperca trece? happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Condilomatoza nu este o ciuperca, ci o infectie cu un virus (HPV). Nu face confuzie cu candidoza, infectie data de o ciuperca. Din pacate, condilomatoza nu se vindeca si nici infectia cu HPV. Condiloamele se rezeca chirurgical sau se electrocauterizeaza de cate ori apar. In plus, daca persoana infectata este femeie, ea va fi atent supravegheata pentru cancerul de col uterin, vulva si vagin pentru ca HPV determina toate aceste boli si, la un moment dat vor aparea leziuni precanceroase si apoi, in absenta tratamentului chirurgical prompt, cancer la aceste organe.

| EvaTramell a răspuns (pentru Brigaela):

Inteleg. Si daca folosesti Condyline trece? Am auzit ca da.Dar cat costa? Si poata sa mai apara? Daca folosesti prezervativ in timpul contactului sexual se transmite? happy O prietena de-a mea are...si nu stie ce sa faca.

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

Condyline se foloseste in anumite condiloame, la indicatia emdicului. El trateaza acel condilom (este o forma de cauterizare chimica), dar nu vindeca boala in sine. Condiloame vor mai aparea. Din pacate, HPV se transmite intr-un mic procent de cazuri si daca folosesti prezervativ, de aceea este bine sa nu mai schimbe partenerul niciodata (sa ramana cu cel care are si el infectia). Prietena ta nu prea are ce sa faca, are o boala venerica definitiva care ii va da mari probleme. Sa mearga la ginecolog la interval de maxim 5 luni toata viata ei si sa faca copil cat mai repede, daca vrea vreodata copii.

| EvaTramell a răspuns (pentru Brigaela):

A intrebat o asistenta care lucreaza la ginecologie si ia recomandat acel tratament.Cica trateaza acei negi. Dar va putea aparea si dupa? E chiar grava? Nu stie ce sa faca. Ii este rusine..atunci cand va avea o noua relatie...momentan nu are.dar cand va avea...ii este rusine.ca are acei negii. Vrea doar sa scape de ei. Pfsad.O cred ca e suparata. Dar cat cat costa acel Condyline?

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

In mod sigur ii vor aparea dupa, fiindca infectia nu se vindeca. este doar un tratament de moment. Si sa nu si-l aplice la recomandarea unei asistente, ci sa mearga intai la ginecolog.
da, situatia este foarte grava, fiindca practic toata viata ei va avea aceasta problema, nu-si poate schimba partenerul sexual (nu cred ca se mai pune problema de a avea alt partener, fiindca il va infecta, nu poate naste natural, va face la varsta tanara leziuni precanceroase si va avea nevoie de operatii. Trebuia sa se gandeasca la asta inainte de a se infecta, fiindca exista teste obligatorii pentru viitorii parteneri sexuali care depisteaza infectia. Ea a vrut sa se infecteze si a reusit, neglijand o mica chestie de igiena sexuala. Nu stiu act cost, a sa mearga intai la ginecolog sa se asigure ca n-are nevoie de o biopsie inainte de a ii cauteriza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Uite aici mai multe detalii,
http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&boliid=49&id=286&tabid=143
Te pup, pa pa!