| NONIM151 a întrebat:

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati, sunt foarte speriata...Am aproape 15 ani.Sunt o fire mai sperioasa. Ultima oara cand mi-a venit a fost 16 februarie.Mie de obicei imi vine cu 4-5-6 zile in spate, deci trebuia sa-mi vina pana azi. Am avut sex protejat cu iubitul meu, prezervativul nu a fost spart. Cand ar trebui sa ma duc la ginecolog? Sunt sanse sa fiu insarcinata? Sunt super stresata..va rog...:/

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna! Cum adica iti vine cu cateva zile "in spate"? Daca ti-ar veni mereu cu cateva zile inainte, atunci ciclurile menstruale ar ajunge sa fie extrem de scurte sau sa se suprapuna, ceea ce este imposibil.
Afirmatia ta ma face sa ma gandesc ca tu ai un ciclu menstrual neregulat, dar ca niciodata nu ai fost cu adevarat atenta si nu ai notat data la care incepe. Avand un ciclu menstrual neregulat, diferentele de +/- "n" zile exista mereu si spre sfarsitul adolescentei, ar trebui sa se regleze. Daca nu, te prezinti la medic.

Sau mai exista posibilitatea sa ai un ciclu menstrual regulat, dar sa ai impresia ca trebuie sa iti vina pe aceeasi data in fiecare luna, ceea ce este eronat, dar el sa aiba o durata mai scurta decat 30-31 de zile, cat au majoritatea lunilor si atunci sa iti creeze impresia ca incepe mai devreme decat ar trebui.

Pana atunci, daca absolut toate contactele sexuale au fost protejate si prezervativul nu s-a rupt sau deteriorat, atunci nu ai motive de ingrijorare.
Pentru linistea ta sufleteasca, fa un test de sarcina dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual, daca intre timp nu iti vine menstruatia.Cumpara-l pe cel mai ieftin din farmacii (sub 10 lei) si fa-l pentru a fi sigura.

De acum inainte, monitorizeaza-ti ciclurile menstruale cu o mai mare atentie, notand data la care incep, astfel stiind cat dureaza fiecare.Acesta poate fi unul regulat, adica sa aiba un numar fix de zile (de obicei intre 28 si 35 de zile are la majoritatea femeilor, dar in cazuri extreme ajunge la minim 20-21 si la maxim 43-45 zile).Sau poate fi de tip neregulat, adica sa aiba un numar diferit de zile de fiecare data.
Numai bine!

| mihaela000ela a răspuns:

Draga mea, la 15 ani, ar fi trebuit sa ne intrebi de literatura, mate etc. daca ai,, comis-o,, ti-o asumi! asa poate inveti, din aceasta experienta! Viața sexuală trebuie începută la o maturitate psihologică. ceea ce tu nu dai dovada!

| LimitBreaker a răspuns:

E foarte bine sa te duci la ginecolog sa faci un control si sa te mai ajute cu sfaturi. Nu are de ce sa-ti fie frica de ginecolog si din contra, uneori te poate ajuta cu sfaturi care te ajuta sa eviti probleme serioase pe viitor.
Nu baga in seama lumea, nu exista nimic 100% si poti ramane si daca folosesti prezervativul (daca citesti pe el o sa scrie acolo ca sansele sa ramai inca exista dar sunt extrem de mici).
Nu vreau sa te sperii asa ca hai sa-ti zic ce este foarte probabil: ciclul tau oricum pare dereglat si e posibil sa fie din cauza asta.
Daca esti racita sau stresata de asemenea poti avea intarzieri. Prietena mea a patit o data sa intarzie 1 luna. Nu e normal, a fost la ginecolog si a zis ca e totul okay doar ca de la stres/raceala sau pur si simplu dereglari hormonale se poate intampla la unele persoane.
Sa nu lasi asta sa crezi ca si la tine e la fel dar nici sa nu te panichezi aiurea. Daca prezervativul a fost pus corect si nu s-a intepat atunci e posibil sa ai o dereglare si sa-ti intarzie.
Cand poti iti recomand sa cauti un ginecolog si sa vezi de ce iti tot intarzie. Ai aproape 15 ani, ceea ce inseamna ca corpul tau inca trece printr-o schimbare care iti poate afecta si dereglarea hormonala.
Calmeaza-te si ai rabdare sau daca vrei sa scapi de stres du-te la ginecolog si sti sigur ce si cum.

| LARISSSAAA144 a răspuns:

Daca prezervativul a fost safe, si stii ca nu s-a rupt, nu ramai insarcinata 100%.