| Madutza_Madu_2000 a întrebat:

Bunaaa...sunt cu un baiat de 3 ani si de aproape un an locuim in aceeasi casa! Inainte sa facem pasul asta era mult mai frumos si mai bine, acum parca e alt om. Motivul? mama lui : este geloasa pe mine ( nu inteleg de ce ), nu i dau motive, nu ma suporta, cauta sa ne faca sa ne certam! Un singur lucru ma enerveaza maximm! ma pune mereu pe locul 2!? ce ma fac?! cum sa procedez! va rog dati mi si mie niste pareri

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mutati-va singuri in chirie undeva. O garsoniera eventual, e mai iefrina si fiind si cuplu o sa va fie usor, macar pana va stabilizati bine financiar.

| RAY a răspuns:

Mama lui e o femeie inteligenta a vazut ca profiti de el si acum vrea binele copilului ei, bravo ei, saracul baiat se lasa controlat de femei

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Mama lui trebuie sa inteleaga ca nu la lua ea de barbat si nu o sa ii faca ea copii... Daca ea e profitoare sau cum spui tu trebuie sa vada el asta si sa dea cu capu de pragu de sus nu sa il tina mamica dupa fusta ei ca altfel o sa ramana fecior batran ingrijind de o femeie batrana cu pisicile ei.

| Freya1 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta eu am avut o relatie de 7 ani si daca nu va mutati singuri si nu ii pui conditia sa fiti doar voi doi nu o sa functioneze.O sa primesti sfaturi de genu lasa de la tine nu mai fi incapatanata nu il indeparta de mama lui dar tu cat si el trebuie sa stiti ca cu tine o sa traiasca nu cu mama lui si fiecare are locu ei in viata lui. Pune-i conditia ori imi iei apararea si vorbesti cu mama ta sa ma mai slabeasca din acuzati ori o sa plec.Pe viitor va fi mai rau daca nu reglementezi acum situatia iar daca ti se pare ca tot nu se schimba nimic mergi stai pe la ai tai mergi stai cate un pic la el sa vada ca exiata posibilitatea sa te piarda

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Freya1):

Super raspuns bravo! Ce varsta ave ti dumneavoastră? O zi frumoasa.

| Freya1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Freya1):

Multi înainte.

| Nemessys a răspuns:

Orice parinte trece prin perioada asta prin viata si este perfect normal (asta bineinteles daca nu o face intr-un mod prea exagerat). Ea cel mai probabil, este geloasa pe tine, deorece crede ca daca copilul ei s-a mutat, nu o s-o mai sune, nu o s-o mai viziteze, mai pe scurt, o sa uite de ea. In rest nu cred ca ar avea de ce sa fie asa. Probabil are ceva cu tine si crede ca nu esti potrivita pentru fiul ei. Poate te crede o materialista. mai stii? Presupun ca e si genul ala de mama mai icapatanata.

Ce poti sa faci tu in situatia asta? Ei bine, gandeste-te si putin la el. Are de ales intre familie si tine. Familia l-a crescut si a avut grija de el in timp ce tu, esti iubirea vietii lui si poate vrea sa-si petreaca tot restul vietii cu tine. Pune-te in locul lui, ce ai face? Ai renunta asa la parinti pur si simplu?

Cel mai bine ar fi sa discuti cu el despre problema asta si dupa te duci sa vorbesti aceeasi chestie si cu mama lui. Daca incepe sa tipe sa vorbeasca urat si nu-si da interesul pentru convorbirea dintre voi si nu te accepta sub nicio forma atunci las-o balta si dupa il pui pe prietenul tau sa aleaga, ori tu, ori ma-sa si ii poti spune ca te deranjeaza foarte mult chestia asta (ca te pune pe locul 2). De curiozitate. cati ani aveti?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. Locuiti impreuna cu mama lui?
2. Daca lociti separat, dar el te pune pe locul doi :
a. Ori iti iei lucrurile si il parasesti fara nici o explicatie
b. Ori ii spui : "daca as fi fost copia mamei tale nu ti-ai fi putut partenera".
c. Sau... poate ca tu esti cauza si ii ceri exagerat de mult in privinta afectiuni. ( doar tu stii asta )
Eu nu vad alte variante.
Bafta deasa si mult succes!

| AlexDFY a răspuns:

Inseamna ca relatia nu merge.

| Elena_Delia_1997_0de1 a răspuns:

Bună! Ai încercat să discuţi cu el toate lucrurile astea? Ai încercat să-i spui stările prin care treci în momentul în care el face asta? Cum anume se manifestă această gelozie a lui, e prin violenţă fizică, verbală, sau pur şi simplu prin găsirea a tot felul de motive care să vă facă să vă certaţi? Nu ştiu, încearcă să discuţi cu ambii separat, iar dacă nu se ajunge la un echilibru, propune-i să vă mutaţi.