| suuzzzyyy a întrebat:

Bunaaa utilizatori TPU! Sunt o fata de 16 ani care tocmai si a facut o relație cu un baiat de 21 de ani, student.Ne stim din copilărie,familiile noastre pastreaza legatura,parintii mei il stiu de baiat cuminte,la fel si eu.E foarte implicat in relatia noastra,sufletist cu oricine si oricand,are grija de mine, el a avut decat o singura relație care nu a fost deloc serioasa si nu a avut niciun contact intim vreodată. Nici eu si nici el nu am avut o experienta.Acum vine intrebarea, merita sa incep ceva cu el?

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta clar nu.

| ania a răspuns:

Daca va place unul de altul si amândoi sunteți interesați de casatorie in viirorul aproape, da altfel e pierdereb de vreme si sursa sigura de dezamagiri și suferință.
Sexul înainte de căsătorie nu e binecuvântat de Creator si aduce nefericire pe termen lung.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe noi ne întrebi? Noi nu îl cunoaștem, dar la vârstele voastre cred că aveți totuși preocupări diferite

| Violleta2022 a răspuns:

Doar o relaltie platonica, fiindca sexul complica relatia la varsta ta, mai ales ca parintii se cunosc si nu se asteapta ca tu sa desfaci picioarele imediat.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai decât să întrebi niste străini, mai bine ai apela la sfatul iubitului tau.
Poate el e mai luminat nerd

| 1onur a răspuns:

Nu-ți pierde liberate la copilăria pe care o ai nu-ți bate joc de copilăria ta inocența ta naivitate ta astea sunt niște calității a unui copil curat cu sufletul și inima. Ținete de carte Ținete de scholă ai timp să-ți faci relație ai timp să-ți găsești un băiat sănătos de vârsta ta da în niciun caz un bărbat de vârsta lui nu-l lăsa să se apropie de tine în niciun fel. El te poate meniți și până la tine sa aibă multe... nu-ți bate joc de tine și Fă-ți un prieten de vârsta ta. Da nu-l lăsa pe bărbatul ăla să se apropie de tine.

❤️✝️

| suuzzzyyy explică (pentru 1onur):

Vreau cu sufletul la gura sa mi termin studiile sa iau un bac sa dau la o facultate, mereu o ma voi tine sa studiez, nu o sa ma cobor la nivelul altor baieti, totusi si el urmeaza acelasi domeniu pe care il vreau si eu, IT

| 1onur a răspuns (pentru suuzzzyyy):

Cu Dumnezeul dacă mergi înainte o sa reușești. Da fără Dumnezeu nimic...

| Cinic a răspuns:

Asta depinde doar de tine! Tu esti cea care decide. Si oricum esti mica asa ca daca relatia nu o sa mearga nu inseamna ca este sfarsitul lumii. Doar tu poti sa decizi.

| suuzzzyyy explică (pentru Cinic):

Inteligent raspuns, mi-am dat seama ca viata nu se termina la o persoana pe care o iubesti

| DragosDeLaDabuleni a răspuns:

Salut! Puscarieeeeeeeeeee!

| bebitasecsologu a răspuns:

Buna,iti sugerez sa il parasesti, te minte omul e clar ca a mai avut contacte sexuale in trecutul sau iar tu nu ai habar, omul te minte pentru ca esti doar o fetita, semnat bebe secscsologul

| suuzzzyyy explică:

Am uitat sa precizez ca el nu mi-a cerut asta si nici nu am pus problema asta, el a spus ca el o sa ma astepte indiferent, si acum e prea devreme (nici eu nu vreau de acum), si i-am spus ca peste un 1-2 si a zis ca se gandea la cel putin 2 ani

| Miruna333 a răspuns (pentru suuzzzyyy):

Asta toti spun la inceput laughing Te voi astepta cat vrei tu, si nu e adevarat. El se gandea la cel putin 2 ani? Ori tipul nu are vreo pofta, ori are cea mai mare vrajeala. Lasa ca astia care se stiu de cuminti sunt cei mai problematici. I-ai spus ca peste 1-2 ani dar dupa intrebi aici daca meriti sa incepi cu el. Nu putem spune pentru ca nu suntem in pielea ta, si nici nu il cunoastem. Asta tine de tine si atat. Tu vei ramane cu decizia luata. De asta trebuie sa vezi si ce simti pentru acesta. Sincer, nici eu nu ma gandeam la inceperea vietii sexuale in adolescenta, gen nu in acel moment, nu ca aveam planuit la nu stiu ce varsta, asta pana am dat de un tip care mi-a starnit poftele. Te sfatuiesc sa nu lasi societatea sa iti spele creierul,,, prima experienta sexuala'' trebuie sa fie wow. cu o persoana pe care o iubesti, pentru ca o vei tine minte toata viata, va ramane iubirea ta sau alte prostii. Gandeste realist. Tipul trebuie sa te respecte si sa se comporte frumos. Nu te gandi ca ii oferi comoara vietii sau ca ar trebui sa se comporte nu stiu cum cu tine dupa acel eveniment. Nu pune valoare in acel moment. Fa sa fie o experienta speciala dar nu una de care sa te legi prea mult, mai ales sa investesti foarte multe sentimente si sa fii dezamagita dupa. Vezi cum decurge relatia si vezi ce simti.