| gamerulmalahios a întrebat:

Cam cat de greu este sa-ti faci o iubita daca esti timid la inceput?
Salut TPU! Sunt genul de persoana care atunci cand se intalneste cu cineva pentru prima data e destul de timid(in special daca e vorba de o intalnire cu o fata).Din acest motiv ma gandesc ca pierd foarte mult si ca acest defect ma va incurca foarte mult in a avea o relatie cu o fata(nicio fata nu cred ca ar vrea sa fie impreuna cu un mutalau plictisotor si serios...chiar daca o atrage fizic). Totusi, eu de fapt nu sunt asa-cand ma obisnuiesc cu o persoana sunt foarte natural, vorbaret si pot fi si destul de amuzant...dar, doar dupa ce ma obisnuiesc.Problema e ca nu stiu daca o sa inteleaga asta (ca eu de fapt nu sunt chiar asa-tacut, plictisitor si serios)nici daca i-as spune.Probabil ar crede ca am spus doar asa, ca sa mai primesc o sansa.Totusi, ma gandesc ca daca ea ar intra in vorba cu mine as putea si eu sa vorbesc o gramada; dar nu stiu daca o sa se intample asta.Deci:
ESTE CHIAR ASA DE GREU SA-TI FACI O IUBITA DACA NU PREA ESTI CAPABIL SA INTRETI TU CONVERSATIA? DACA NU PREA ATI VORBIT, O SA ACORDE O A DOUA SANSA(ma refer la cazul in care nici ea n-a prea vorbit)? CAM CAT DE GREU ESTE SA-TI FACI O IUBITA DACA ESTI TIMID?

6 răspunsuri:
| urseyul a răspuns:

Iti faci prea multe griji, fi tu insuti si ce daca esti mai timid, exista cineva pentru fiecare. Nu incerca sa pari altcineva pentru ca poti sa o dai foarte usor in penibil, fi tu insuti si totul o sa decurga de la sine daca va potriviti.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună! Păi, depinde foarte mult de felul de fată cu care alegi să te vezi. Dacă ieși cu una tupeistă, ceea ce nu îți recomand, probabil n-o să-i placă de tine și ar vrea să fi mai "bad boy". Depinde și ce preferințe ai tu la fete, dar îți poți da seama în mare parte cum e o fată doar prin ce fel de vocabular folosește în mesaje. Deci dacă vrei o fată cuminte, nu e greu să-ți dai seama dinainte să te vezi cu ea cum e. happy Și chiar asta îți și recomand, pentru că fetele cuminți mereu caută băieți mai tăcuți, care se înroșesc și rușinează, după părerea mea e mult mai drăguț un băiat de genul decât unul care îți bagă limba până în gât de la prima întâlnire. laughing (scuză-mi expresia, dar așa sunt unii tupeiști). Să nu încerci să te schimbi în rău doar ca să atragi mai multe fete că, te asigur că așa o să le atragi doar pe cele greșite și dacă mai ești și sufletist, s-ar putea să suferi. Rămâi așa cum ești, nu te schimba pentru nimeni, continuă să cauți și fi sigur că vei da și peste fata care te va place exact pentru ceea ce ești. Ai grijă de tine și, baftă! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iesi la intâlniri, din greseli inveti, daca castigi experientã nu o sa mai fi timid in general la inceput.
Dar Depinde ce intelegi prin timiditate sau seriozitate, care nu e tot una, comportate normal, nu incerca sa fi cine nu esti doar pentru a fi amuzant, e chiar mai naspa decât a fi serios(nu plictisitor), nu e chiar asa, se poate sa te crezi tu "plictisitor" asta sa-ti de-a un defect subconstient, care iti afecteaza increderea in tine, si te comporti Rusinat si timid, poti fi misterios in ochii unei fete, asta fiind foarte atractiv, daca esti tãcut si nu incerci sa o impresionezi cu glume sau vorbe, pentru ai capta atentia. Nu trata fetele ca si pritenii, când faceti caterincã si râdeti.

| Hammurabi a răspuns:

Ești timid pentru că subconștientul tău consideră miza prea mare, ceea ce face ca mintea ta să se blocheze pe moment de teama de a nu rata.
Încearcă să tratezi un eveniment de genul ăsta (o întâlnire sau o ieșire cu o fată) ca pe un eveniment deja ratat. Nu mai aștepta nici un fel de rezultat pozitiv. Gândește-te că oricum nu mai ai nimic de pierdut, nu mai e nici o miză și că faci asta doar pentru distracția ta personală. În momentul ăla mintea ta se va relaxa și te vei simți total în largul tău.
E o metodă foarte eficientă și chiar dacă nu-ți iese de prima dată, insistă și o să ai rezultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Având în vedere ce tute sunt în România... imposibil.

| OldSoul a răspuns:

Recomandarea mea:
Cauta-ti un anturaj in care sunt si fete, asa vei avea mult mai mult de castigat decat daca ai face aici statistici cu cate sanse ai sa te placa o fata timid.
Sau, o alta varianta, scapa de timiditate.
Impune-ti cateva obiective, si anume, sa incepi sa vorbesti cu persoane straine, e suficient sa incepi schimband 2-3 vorbe cu o casiera despre "ce frumos e afara" iar, in timp, ridicand stafeta, vei reusi sa porti o discutie, nu cu una, ci cu mai multe fete straine fara sa te pierzi, fara sa fii timid/emotionat.
Pofta vine mancand.
Iar succesul vine incercand.