| popamalia355 a întrebat:

Cam după cât timp apar simptomele de sarcina? Sunt impacientata deoarece mi-a întârziat menstruația9 zile, am doar niște dureri de sâni la apăsare ( cum aveam în general înainte de venirea menstruației ) ce credeți?

Răspuns Câştigător
| corbulalbros a răspuns:

Primele SIMPTOME DE SARCINA pot sa se manifeste doar in cazul a unora dintre femeile insarcinate deci nu in toate cazurile si DOAR/NUMAI dupa ce sarcina instalata in uter a implinit varsta de minim 6-7 saptamani. In acest moment al ciclului menstrual, in nici un caz NU pot nici sa apara si nici sa se manifeste asemenea simptome. In acest caz este vorba de neinceperea menstruatiei se datoreaza faptului ca in decursul ciclului menstrual s-au produs dereglari ale activitatii hormonale inerente atat varstei tale, cat si probabil caracterului de ciclu NEREGULAT. Durerea aparuta si manifestata la nivelul sanilor reprezinta cel mai probabil o simptoma premenstruala care anunta pornirea iminenta a maenstruatiei, in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| popamalia355 explică (pentru corbulalbros):

Mulțumesc anticipat!
Am avut relatii sexuale, doar că toate în perioada nefertila. Ar fi șanse să fie vorba despre o sarcina?

| Jonas94 a răspuns (pentru popamalia355):

Nu e vorba despre sarcină. Văd o grămadă de persoane pe TPU, care se plâng de chestia asta, dereglare a ciclului menstrual.
Dereglarea poate fi de la o mulțime de factori, stres, tratament cu antibiotice, dereglarea ceasului biologic și a ritmului circadian, dereglări hormonale, recalibrarea organismului, secreția insuficientă de hormoni care să declanșeze menstruația.

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

La 21 zile de la ultimul act sexual fa un test de sarcina în urma căruia vei afla dacă ești sau nu gravidă.

| Sofer a răspuns:

Dacă ai făcut sex protejat. Nu e risc de sarcina.

| Jonas94 a răspuns:

Bună!
Păi ai făcut sex neprotejat, a ejaculat înăuntru, ciclu, regulat, neregulat, detalii de astea, nu dai?
Din ce știu, durerile de sâni pot fi un semn al sindromului premenstrual.

| popamalia355 explică (pentru Jonas94):

Am făcut sex protejat, o singura data nu am verificat cu apa. și de aceea aveam și curiozitatea dacă e vizibil când un prezervativ este rupt fără a-l verifica cu apa.
Ciclul meu este regulat, posibil sa fie doar o dereglare?

| Jonas94 a răspuns (pentru popamalia355):

Este dereglare, un prezervativ rupt s-ar vedea.
Și am pățit să mi se rupă, și arăta horror. Nici nu este necesar să verifici cu apă, îl înnozi, cât mai aproape de rezervorul pentru spermă și strângi ușor, dacă nu iese nimic, este etanș

| popamalia355 explică (pentru Jonas94):

Mulțumesc mult!