| GoDiePlease a întrebat:

Cand este indicat sa iti incepi viata sexuala? cand esti pregatit psihic. sau vizic? se poate si amandoua. dar care conteaza cel mai mult?

12 răspunsuri:
| MedRex a răspuns:

Dacă întrebi un medic, îți va spune mai mult ca sigur după vârsta de 16 ani, iar acest lucru e motivat pentru că atunci maturizarea sexuală va fi prinsă din urmă de cea emoțională și mentală. De-asemenea e bine ca la momentul când îți începi viața sexuală să o faci pentru motivele corecte și în maniera în care și tu și partenerul vă simțiți confortabili.
E bine să fii bine informat și asupra unor noțiuni de igienă a actului sexual și evitarea sarcinilor nedorite.
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihicul conteaza cel mai mult, ca fizic si animalele si pasarile o fac.Mult noroc.

| Trolli a răspuns:

Conteaza sa fii pregatit fizic si psihic in egala masura! Si emotional...

| Lykkelig a răspuns:

Intotdeauna va conta cel mai si cel mai mult pregatirea psihica. Sustin ideea de "sentiment". In momentul in care exista incredere, atractie si respect intr-un cuplu, sentimentele incep sa apara, complexele incep sa scada, fiind inconjurati de o persoana care sa ne faca sa ne simtim bine, astfel incat se poate vorbi si de un "mers mai departe".
Pregatirea fizica presupune nesatisfaceri la nivel emotional, asa ca de aceasta nu se prea poate lega ceea ce am spus mai sus. Desigur, totul ramane de vazut pe parcursul relatiei, insa pana atunci, nu ezita sa faci un pas important si probabil potrivit, in momentul in care te simti implinit/a pe plan emotional.
Mai intai de toate, ofera rabdare gandurilor tale. Analizeaza situatia si vezi daca persoana cu care vrei sa-ti pierzi virginitatea iti da incredere in tine. Numai vazandu-te prin ochii ei iti poti face o parere la ce trebuie sa faci in continuare.happy

| Lilia2621 a răspuns:

Eu cred ca amandoua, dar cel mai important e sa fii pregatit psihic. Daca ai mai putin de 15 ani nu iti recomand sa o incepi.

| Rusu_Bogdan_1998 a răspuns:

E important sa fii dezvoltat din punct de vedere "vizic" pentru ca ai putea avea probleme mai tarziu, dar si psihic pentru ca deflorarea este un factor mai mult psihic intrucat virginitatea poate fi adusa inapoi prin procedee medicale

| Madeline33 a răspuns:

Normal ca cel mai mult conteaza sa fii psihic pregatit.
De obicei, in situatia despre care vorbim, cand psihicul e pregatit, si fizicul este.

| RAY a răspuns:

Asta e o intrebare foarte buna cred ca merita recomandata
desi in primul rand trebuie sa vedem ceea ce vrem aici apare intrebare ce vrei? esti pregatit /a de o relatie serioasa? inseamna sexul automat o relatie serioasa?
din punct de vedere al evolutiei umane sexul este inmultirea speciei asta nu insemna o casatorie ca in prezent, desigur un tanar de 16, 17, 18 ani e pregatit de o relatie serioasa? eu as spune depinde de fiecare in parte, desi conteaza doar de tine ce vrei, esti pregatita de o relatie serioasa? atunci e logic sa astepti un partener/a serioas/a, matur/a iar maturitatea la fete e pe la 18 ani la baieti si 25 da din pacate ne maturizam greu de asta multe fete aleg persoane mai in varsta bine asa era si cand eram in pestera aia mai in varsta aveau hrana mai multa, erau mai maturi etc cam la fel e si azi
eu spun ca e important sa stii ce anume vrei, daca sexul implica o relatie sau nu? repet sa ai o relatie ai nevoie de maturitate ceea ce nu-i asa usor eu recomand prieteni sa ai experiente si sa alegi partenerul potrivit, cele mai multe femei regreta ca au avut prea putine experiente, prea putine incercari si ca sau grabit

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca nu esti pregatit fizic,risti sa-ti supui corpul la eforturi si "cazne" pe care nici corpul unui matur nu le suporta intotdeauna.
Daca nu esti pregatit psihic, risti sa te trezesti cu probleme psihice in urma actelor sexuale si sa cazi in depresie.
Daca nu esti pregatit emotional, risti sa minimalizezi importanta actului sexual si sa fii incapabil sa intelegi vreodata toata splendoarea lui.
Dezvoltarea si maturizarea fiecarui individ e personala si toate sunt la fel de importante, motiv pentru care e bine sa nu te grabesti.
Exista momentul potrivit pentru toate, sa stii!
happy

| Anonima240 a răspuns:

Fizic mai mult decat psihic dar de la 16-17 ani iti poti incepe viata sexuala dar trebuie sa fii pregatita si psichic.

| Allison2009 a răspuns:

Cand esti psihic si de recomandat dupa 18

| GoDiePlease explică:

Dar daca esti pregatit psihic. si emotional. dar varsta nu e recomandata? nu spun neaparat ca eu sunt in acest caz.