| Oana04 a întrebat:

Cand inima spune "da", iar mintea spune"nu".Pe cine ar trebui sa asculti?

29 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Buna intrebare. oricum greseli tot facem. asa ca.thinking fa ce simti

| shadow72 a răspuns:

Mintea tebuie sa asculti... daca era in poeziile lui eminescu era alta discutie dar aici e cruda viata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe mama

| ankadella a răspuns:

Era o mare vorba :" Asculta-ti inima". De aici deduci tu.

| AnnnaMarrria a răspuns:

INIMA categoric.
eu am facut prostia sa aleg cu mintea si inca mai regret dupa un an si 10 luni happy

| JustMe6378962 a răspuns:

Depinde de situatie. Asculta-le pe amandoua. daca vrei un sfat mai concret da-mi un mesaj :*

| RAY a răspuns:

Ratiunea

| mihai69 a răspuns:

Pe mă-ta! (asta, dacă poți sta cu ea de vorbă, să-i spui ce te doare, ca între prietene).

| neutrino a răspuns:

Inima cere, mintea selecteaza, responsabilitatea iti apartine.

| Oana92 a răspuns:

Depinde de motivul pentru care mintea spune nu...

| HueyFreeman a răspuns:

Inima nu zice nimic, este un organ ce pompeaza sangele. Singurul care decide este creierul, ci nu sufletul sau alte baliverne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal trebuie sa zica ambele ``da``.
Deci fa cumva s-o dea la pace, altfel nu merge...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe TPU.ro!

Răspuns utilizator avertizat
| DanielVălean a răspuns:

Pe inima pentru ca in inima traieste sufletul! Suflet=sentiment.

| Bøøgey a răspuns:

Inima nu spune nimic, niciodata. Ea doar pompeaza.

| zahy a răspuns:

100% mintea. 100% din persoanele ca in cazu tau a fost o relatie de scurta durata, sau mereu cu suferinta. mintea ne avertizeaza de multe ori dar noi nu o ascultam si zicem mereu, "de ce mie" da cand zicem asta nu ne amintim cand am ales gresit

| djdani2010 a răspuns:

Inima.

| VerdeLila a răspuns:

Oricum mintea cedeaza in fata inimii.

| Solitude15 a răspuns:

Inima cere mintea alege asa ca cuvintul iti apartine eu cred ca pe ambele

| Cupcake a răspuns:

Nu pot sa-ti spun pe cine sa asculti. Dar poti face in urmatorul fel: analizeaza cum e cel mai bine pentru tine, punand in contradictoriu lucrurile pozitive si cele negative. Si dupa vezi cum iti este tie mai bine. Si nu vreau sa-ti spulber sperantele sau ceva, dar tot ce simti tot de la creier vine. Lucrurile cu "fa ce spune inima" sunt un cliseu ca sa ne faca nou viata mai frumoasa. Dar totul tine de minte. Sper ca te-am ajutat. Pup

| Ani4you a răspuns:

Am fost pusa intr-o situatie de genul asta inima imi spunea da iar mintea nu, dar eu am ales mintea si acum regret oarecum. Depinde despre ce e vorba. Daca vrei sa vorbim mai multe scrie-mi.

| EffieStone a răspuns:

Mintea

| Criss197 a răspuns:

Trebuie sa iti asculti inima...si eu am facut greseala de a-mi asculta mintea si mi-a parut rau. Si chiar daca sa zicem ca suferi, daca iti asculti inima macar nu regreti. Eu cred ca e mai greu sa regreti.

| Despot a răspuns:

Hei! N-are rost sa-ti asculti mintea, ca mintea e buna la decizi, dar inima spune ce simte cu adevarat, mintea nu-ti poate spune * iubeste-o ca e o fata/baiat bun *. Inima iti spune draga Oana, tu trebuie sa stii ce vrei de la viata, si sa incerci cu ce-ti zice inima. Sper ca te-am ajutat.

| Katty29 a răspuns:

Inima

| IDontBiteSoHart a răspuns:

Pai, de cele mai multe ori asculti inima, si apoi. cam tot de cele mai multe ori te si inseli. si ajungi sa regreti mult. sa suferi. Dar inainte de toate astea, daca iti asulti inima e frumos nu? laughing. Daca iti asculti creierasul, vei regreta la sfarsit, dar apoi iti va fi mai bine (cam asa iti poate spune si un adult). Dar eu iti spun acum, tu gandeste-te bine, si fa, ce vrei tu, eu te sfatuiesc sa faci ce crezi tu ca e mai bine, nu ce spunem noi. Sper ca ti-am fost de ajutor cat de cat. Bafta! Papa :*

| pierdutaininimatapentrutotdeauna a răspuns:

Din punctul meu de vedere inima, iar atunci cand esti ranita asculta-ti inima ea niciodata nu se insala.