| Cavaler001 a întrebat:

Când veți fi tata/mama de fete, de la ce vârstă ați accepta sa.si înceapă viața intima?
Dar dacă ați fi părinte de băieți?
De ce gândiți așa?

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Nu este dupa mine, este dupa ei. Cum nici eu nu am cerut voie de la parinti cand pot face, ca dar nu au stat langa mine. Asta e viata privata. Si niciodata nu voi face diferente intre sexe!
Foarte ipocrite sunt persoanele care spun dupa 18 ani, cand ele au inceput la 14laughing Cunosc persoane care au inceput de la 12, depinde foarte mult tara.
Eu le explic tot ce este de explicat si de acolo, decizia lor. Conteaza sa stie cu ce se mananca sexul, despre conceptie, contraceptie, riscuri si asa mai departe. Nu sa ajunga sa puna intrebari pe TPU la fiecare contact sexual, ca atunci clar esti imatur si nepregatit de sex.

| Cavaler001 explică (pentru Miruna333):

Din pacate unii nu au pe cineva care sa le explice tot ce trebuie si apeleaza la TPU chiar daca putin cam tarziu si nu citesc ei inainte despre ce anume ii intereseaza.

| Miruna333 a răspuns (pentru Cavaler001):

Chiar daca nu ai pe cineva, exista internetul. vezi site- uri oficiale, vezi raspunsurile sexologilor. ei fac, si dupa vin aici

| Cavaler001 explică (pentru Miruna333):

Nu au nici ei timp că au multe pe cap laughing

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt mama si mi-am educat copii sa-si inceapa viata sexuala dupa majorat, fiindca au inteles care sunt responsabilitatile, repercrusiunile si riscul sexului facut la varste mici cand nu esti capabili sa discearna binele de rau.\
De altfel nu-i nici o graba, ca poti avea sex dupa 18 ani pana la 80, fara probleme, doar tu sa fii capabil sa mai ai erectii, ca femeile pot nelimitat.

| Cavaler001 explică (pentru Violleta2022):

Exista soluții și pentru bărbați.
E însă o tipă care se ocupa de parenting din câte îmi amintesc, care.si învață de mici copiii despre sex.
In plus majoratul la noi e la 18 ani, la americani parcă e la 16.
Oricum unii nu.a pregătiți nici la 25.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cavaler001):

La americani majoratul este al 21 de ani, iar educatia sexuala se face in scoli, de pe la 13-14 ani, atat in America cat si Australia.

| Cavaler001 explică (pentru Violleta2022):

Parcă era și ceva legat de 16 ani, dar poate era vorba de permisul auto happy

| VoidEternal a răspuns:

17-18 ani.

| Madaxo97 a răspuns:

I-aș educa pe partea de contracepție, sarcină și explica riscurile sexului cât mai devreme posibil, poate chiar pe la 12 ani, să știe ei singuri în ce se bagă și să decidă singuri la ce vârstă își vor începe viața sexuală, aș prefera oricum după 17-18 ani, fie ca e fată sau băiat, în orice caz poate fi și mai târziu dacă nu se simte pregătit/ă.

| Cipi1212 a răspuns:

Sexul este pentru animale nu pentru oameni.

| Cavaler001 explică (pentru Cipi1212):

Am spus viața intimă, poftim. Sa nu ne cramponam de un cuvânt pe care toată lumea îl cunoaște.mă rog, după o vârstă, cum e normal.

| simplaexsistenta a răspuns:

De la 17-18 in sus

| Annie92 a răspuns:

Undeva între 16-18 ani ar fi ok dar clar cu educație sexuală înainte ca să știe ce face totuși.