| micurutza2005 a întrebat:

Care credeti ca sunt mai expuse la cancere de ovare si din astea, femeile cu viata sexuala sau cele care raman virgine toata viata? eu sunt in dilema putin pentru ca stiu un caz de femeie virgina la35de ani care pare a fi mai cu probleme decat una activa sexual. si a doua intrebare:Exista o posibilitate de a face testul papanicolau la o virgina pentru a pune un diagnostic mai precis? voi ce credeti despre astea? as vrea raspunsuri documentate daca se poate, mersi.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e pe crezute, ci e demonstrat ca risc de cancer de col uterin au numai femeile cu activitate sexuala, cancerul de uter e mai frecvent la femeile cu activitate sexuala, cancarul de ovar e la fel de frecvent la femeile cu activitate sexuala si la virgine.
Nu se poate face test Papanicolaou la o virgina si nici nu e nevoie, riscul de cancer de col fiind 0.