| anonimul a întrebat:

Care e diferenta dintre paranteza patrata si rotunda in "intervale de nr reale" eu am lipsit de la scoala in ziua cand sa predat? scuze categ

4 răspunsuri:
| gicuu1997 a răspuns:

Cind e un numar cu + se pune in fata paranteza rotunda, iar cind e in fata - se pune paranteza patrata, dar daca e infint citeodata + sau - se scrie tot asa, funda?

| Candace a răspuns:

Scuze dar 078090770ri greseste! este vorba de intervale: atunci cand se pune paranteza rotunda(de ex. (2, 4)) adica tot cea ce se afla intre 2 si 4 -2.1,..., inseamna ca e vorba doar de numerele care se afla intre cele doua numere din paranteza. atunci cand e vorba de paranteza patrata ([2.4]) inseamna ca numerele din interval le includ si pe 2 si 4.

| Anonimus_1974 a răspuns:

Nu-ti spune numele? Paranteza dreapta e mai dreapta si aia rotunda e mai rotunda. Daaaaaaaaaa chiar asa de fraier\fraiera esti?

| NatashaaNat a răspuns (pentru Anonimus_1974):

Da-ti doua palme si trezeste-te daca chiar nu stiai raspunsu trebuia sa taci dracu