| DianaArr a întrebat:

Care e faza cu lichidul pre-ejacuator? pot sa raman insarcinata din cauza lui?

3 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Lichidul preejaculator are rolul de a lubrifia penisul. El in sine, din locul unde e fabricat nu contine spermatozoizi. Insa daca ultima ejaculare a avut loc la scurt timp in urma, lichidul preejaculator poate prelua spermatozoizi din vecinatate. Acestia sunt de cele mai multe ori neviabili, cu motilitate scazuta, sansa de a ramane insarcinata de la asa ceva fiind extrem de redusa. Cel mai periculos e ca unii barbati au niste eliminari de sperma inainte de ejacularea finala si atunci prezervativul e cel mai sigur.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi rămâne însărcinată!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| Madayna a răspuns:

Da se poate pentru ca si acela contine spermatozoizi.